Yüzmenin Yararları

Yaz mevsiminin iyice yaklaşmasıyla birlikte insanın burnuna iyot kokuları da gelmeye başlıyor. Özellikle yaz mevsimiyle bağdaştırılan sporlarımızdan biri olan “yüzme sporu” nun yararları saymakla bitmez.

Yüzme; insanın rahatlayabileceği, eğlenebileceği ve hem bedenin hem de ruhun sağlığa kavuştuğu bir spordur.  Küçük- büyük demeden her yaş grubundan insan, dilediği zamanda yüzebilir, yüzmenin yararları ise, yüzme sırasında vücudun tüm kasları çalıştığı için, kaslar daha gergin ve kuvvetli olur.

bebekler-icin-yuzme-kursu-660x324Yüzmenin Çocuklara Yararı

Yüzme, küçük yaştan itibaren öğretilmeli ve su; çocukları korkutmamalıdır. Bir çocuğun kişisel gelişimi ve büyümesi noktasında yüzmenin etkisi paha biçilemezdir. Yüzmenin yararlarının en bariz göründüğü kişiler, küçük yaştan itibaren yüzmeye gönül vermiş kişilerdir. Sürekli yüzen küçük bedenler, büyüdüklerinde daha genç, dinç, herkesin gıpta ederek baktığı bir bedene sahip olur. Su; vücudu dinlendirdiği için tüm organlar rahat bir şekilde işlev görür ve suyun en büyük destekçisi “büyüme hormonu” yüzmenin yararları sayesinde tavan yapar ve bu şekilde yüzen insan, genetik faktörlerden çok fazla etkilenmez ve ailesine oranla biraz daha uzun boylu olur. Yüzmenin yararı; bağışıklık sitemini uyarak, kişinin düzenli bir şekilde çalışan metabolizmaya sahip olmasına yardımcı olur.

bg1Düzenli Yüzmenin Yararları

Düzenli bir şekilde yüzen insanlar, daha az hastalanır. Haberlerden de sıkça duyduğumuz ve gördüğümüz olaylardan da pay çıkararak söylemek gerekirse; yüzmek, bir insanın sahip olabileceği en değerli armağanıdır. Çünkü soğuk ülkelerde, insanlar dirençlerini arttırmak amacıyla denize girerler ve bu sayede kan dolaşımlarını düzenlerler. Yüzme, diğer spor dallarına nazaran daha kolay öğrenilir ve daha avantajlıdır. Yüzmenin vücuda katmış olduğu güç ve direnç gibi yararlar sayesinde, bu branşla uğraşan kişilerin daha disiplinli ve çevik oldukları gözlemlenmektedir. Yüzmeyi bilmeyen kişiler, hiçbir egzersiz yapmadan ve yüzme için gerekli olan hareketleri öğrenmeden suyla temas etmemelidir. Öncelikle vücudu doğru hareketlerle ısıtmak gerekir ve yüzmeye geçilmeden önce vücut esnetilmelidir, bu şekilde daha çok verim alınır ve yanlış bir hareket yapılmamış olur. Eklemlerin yanlış bir şekilde kullanılması, hamlamaya ve birkaç gün süreyle vücutta ağrılar hissedilmesine yol açar. Yüzme tekniklerinin bilinmesi, hem vücudu yormadan hem de spor sonrasında bedenin ve ruhun daha dinç olması açısından önemlidir. Yüzme yararları arasında birkaç madde gösterilir, kalp ritmi düzenli olur, bu sayede kan akış hızı düzenlenir. Aslında yüzmeyi, kalp ile bağdaştırmak pek de yanlış olmaz.

Yüzmek, kalp dostudur. Yüzen insanlar, daha gençtir, vücutları parlaktır ve hiçbir akne, sivilce olmaz. Ayrıca solunum sistemine de faydası büyüktür, akciğerin rahat bir şekilde oksijen alıp, karbondioksit vermesi yüzme sayesinde daha sistemli olur. Özellikle yaz aylarında, sıcağın etkisiyle bunalan, terleyen vücutlar, denize ve suya ihtiyaç duyar. Bu durumda, kişi hiç beklemeden vücudunun rahat bir nefes alması için yüzmelidir, bu sayede ferahlamalı, tazelenmelidir.

You may also like...

1 Response

  1. Sevim dedi ki:

    ??????????????????☺??????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.