Yürüyüş Yapmanın Yararları

yurumekYaşam kalitesini arttırmak ve geliştirmek için düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelerin etkisi büyüktür. Kalabalıklaşan şehir hayatının getirmiş olduğu durağanlık ve pasiflik tüm insanların ortak sorunudur. Durgun ve pasif bir hayat sürdüren kişiler, yürümekten ve herhangi bir faaliyet göstermekten olabildiğince kaçınırlar. Bu kişiler, hayatlarının büyük çoğunluğunda halsiz, yorgun ve hasta hissederler.

Yoğun iş temposundan dolayı spor yapmaya fırsat bulamayan kişiler için, ev- iş yeri arası taşıt kullanmak yerine yaya olarak o yolları kat etmek tavsiye edilmiştir. Açık hava da yürümek kadar sağlıklı başka hiçbir şey olamaz. Çünkü temiz havada yürüyen kişiler, pek fazla yorulmaz ve daha dinç ve enerjik hissederler. Yürümeyen ve hareketsiz olan kişilerde yüksek tansiyon, kolesterol gibi sağlık problemleri görülür. Sürekli yiyen ama hiçbir şekilde hareket etmeyen kişiler, çok fazla kiloya sahiptir, hatta obezite olma riski daha fazladır. Yürümenin en büyük faydalarından biri de, obezite yakalanma riskini bertaraf ederek, sağlıklı bir şekilde zayıflamaktır. Kiloları yüzünden büyük özgüven kaybı yaşayan kişiler için uzmanlar “yürüyüşü” tavsiye etmektedir. Birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığın ilacı “yürümektir”…

yuruyusDüzenli Yürümenin Yaraları

Yürüyüş yapmanın faydalarını görmek isteyen bireyler, hiçbir şekilde ara vermeden, uzun periyotlar halinde yürümelidir. Yürüyüş yaparken unutulmaması gereken en temel ihtiyaçların başında “su” gelmektedir. Yürüyüş yapan kişiler, yanlarında sularını ihmal etmemelidir, çünkü susayan bir beden çabucak yorulur ve yürümeye dermanı kalmaz. Yürüyüş yapan kişilerin algıları her zaman açıktır ve ezber yetenekleri kuvvetlidir. Zihinleri açık olan bireyler her zaman daha kolay kavrarlar ve hayatlarının her evrelerinde daha başarılı olurlar. Yapılan araştırmalar ve uzmanların yorumları gösteriyor ki, çocukluk ve ergenlik dönemindeki insanlar ne kadar hareketli ve yürümeye meraklı olurlarsa yaşlılık dönemlerini daha rahat ve sağlıklı geçirmektedir. Düzenli olarak yürüyen kişilerde; kas, yağ oranı ideal miktarlarda olmalıdır. Yürüyüş yapan kişiler; motive olmak ve daha zevkli bir yürüyüş keyfi yaşamak için yanlarına bir iki arkadaş davet etmelerinde büyük yarar vardır. Sohbet ederek yapılan yürüyüşlerin etkileri ve tadı bir başkadır, bu şekilde kişiler daha çok yürüyüş yapma isteği duyarlar. Hatta eş, dost, arkadaşla yapılan yürüyüşlerde herhangi bir ödül/ceza sistemi uygulanırsa daha çok motive edilmiş olunur, rekabet ve azim duygusu pekişen insan, daha çok yürümeye meyilli olur, çok başarılı sonuçlar alınır. Belli bir amaç doğrultusunda yapılan yürüyüşler, kişilerin çok daha kararlı ve azimli olmasına yardımcı olmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.