Yoğurdun Yararları

yogurt1Mutfakların olmazsa olmazı yoğurt, yemekleri tamamlayan hem de tek başına son derece lezzetli olan bir besindir. Yoğurdun yararları dendiğinde akla ilk gelen ise kemik sağlığına olan etkisidir. Kalsiyum açısından son derece zengin olan yoğurt, kemikleri güçlendirir. İçerdiği mineraller sayesinde sayısız yararı bulunan yoğurt aynı zamanda birçok hastalığı da önlemektedir.

Birçok kişinin yakalandığı bir hastalık olan hipertansiyon, düzenli yoğurt yiyenlerde çok daha az rastlanıyor. Özellikle günlük olarak yağsız yoğurt tüketmek bu hastalığa yakalanma riskinizi %30 azaltıyor.

Hazımsızlık veya kabızlık gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız, yoğurt tüketerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. İyi bakteriler bulunduran yoğurt kabızlığa yakalanma olasılığını azaltır ve sindiriminizi kolaylaştırır. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi sayesinde kolon kanserine yakalanma olasılığını da en aza indiriyor. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yoğurt tüketen kişilerde kolon kanserine yakalanma oranı çok daha düşük. Kanlı ishale sebep olan ve bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak bilinen ülseratif kolit hastalığı için yoğurt tüketmek son derece faydalıdır. Çünkü yoğurt sayesinde sindirim düzenlenir ve bu hastalığın yol açtığı rahatsızlıklar azalır.

yogurt2Diyet ya da spor yapan kişilerin de yoğurt tüketmesi son derece önemlidir. Çünkü hem tok tutan hem de besin değeri yüksek olan yoğurt açlığınızı bastırarak diyetinizde kolaylık sağlar. Yapılan araştırmalara göre atıştırmalık yerine yağsız yoğurt yemek çok daha fazla kilo yakımı sağlıyor. Kendinizi aç hissettiğinizde yiyeceğiniz bir kâse yağsız yoğurt ile hem sağlıklı hem de fit kalmanız mümkün. Böylece açlıktan dolayı oluşan halsizliğin de önüne geçmiş olursunuz. İçeriğinde bol miktarda bulunan potasyum, kalsiyum ve b12 vitamini kemik sağlığı için son derece önemlidir. Özellikle kadınların günlük olarak ihtiyaç duyduğu b12 vitaminini karşılayacak kadar zengindir. Aynı zamanda belli bir yaşın üstündeki kadınlarda oluşan menopoza bağlı terlemeler için de yoğurt birebirdir. Sıcak basması ve terleme gibi sorunlar yaşadığınız yiyeceğiniz bir kase yoğurt ile çok daha iyi hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Yine aynı yaş grubunda büyük risk olan kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçmek için de yoğurt tüketmek son derece önemlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.