Yer Elmasının Yararları

yerelmasisiÇoğu kişinin ismine aldanarak meyve zannettiği ama aslında sebze olan yer elması, yemeklere konabilen sağlıklı bir besindir. Yer elması tadı itibariyle turp ve enginarı çağrıştırır. İçeriğinde nişasta bulunmadığı için şeker hastalarının tüketebileceği bir besindir. Aynı zamanda kalorisiz de olduğu için diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir. Her mutfakta kolay kolay bulunmasa da sayısız faydası bulunan ve bu yazıyı okuduktan sonra mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz yer elmasının yararları şu şekilde;

Yer elması cilt güzelliği konusunda son derece etkilidir. Cildin parlak, sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur. Cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da olumlu etkiler yaptığı gözlenmiştir. Yer elmasını haşlayarak suyu ile saçlarınızı yıkarsanız saçlarınız kuvvetlenir ve olduğundan daha parlak ve sağlıklı görünür.

yerrelmmaaİçeriğinde nişasta bulunmadığı için şeker hastaları yer elmasını rahatlıkla tüketebilirler. Yer elmasının aynı zamanda cinsel gücü de arttırdığı bilinmektedir. Birçok kişinin mustarip oluğu hemoroit rahatsızlığına da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Besleyici bir besin olan yer elması düzenli tüketildiği takdirde vücut direncini artırarak çok daha dinç ve enerjik olmanızı sağlar. Gün içinde yorgunluk ve halsizlik gibi şikâyetleriniz çok fazlaysa yer elması tüketmek bu rahatsızlıklarınıza iyi gelebilir. Kabız sorunu yaşayanlar için de çok faydalı bir sebze olan yer elması adeta bir müshil etkisi yaparak bağırsaklarınızı rahatlatır ve kabızlığa son verir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları için en yararlı sebzelerden biridir. Aynı zamanda idrar yollarında rahatsızlık yaşayanların da yer elması tüketmesi gerekir. Çünkü yer elmasının idrar söktürücü özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre, kansızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Pankreas, safra veya böbrek rahatsızlıklarını önleyerek bu organların düzenli çalışmasına olanak sağlar. Özellikle kış mevsiminde yaşanan grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen öksürüğü kesme konusunda yer elması son derece etkilidir. Göğsü yumuşatarak öksürüğün çok çabuk bir şekilde kesilmesini sağlar. Kronikleşen vücut ağrılarınız, romatizma ağrılarınız varsa da yer elması tüketmek size çok iyi gelecektir. Yapılan araştırmalara göre emziren anneler de bu sebzeyi düzenli bir şekilde tüketirse sütleri artar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.