Vitaminlerin Yararları

Vücut için son derece gerekli olan vitaminler, suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olarak ayrılır. Vücutta depolanmayan ve günlük besinler yoluyla alınması gereken vitaminler suda çözünen vitaminlerdir. C vitamini ve B vitamini suda çözünen vitaminler olarak bilinir. Yağda çözünen vitaminler ise A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta depolanarak vücudun ihtiyacı oldukça kullanılır. Vücutta depolanma özellikleri olduğundan fazla miktarda alınması zararlı olabilir. İşte bu vitaminlerin yararları da vücudumuz için son derece gereklidir.

vitapiA Vitaminin Yararları

Suda çözünen A vitamini, cilt, göz ve saç sağlığı için son derece gerekli bir vitamindir. Antioksidan etkisi sayesinde hastalıklara karşı vücudu korur. Enfeksiyonlarla savaşır ve elbette büyüme, üreme ve de gelişim için çok gereklidir. A vitamini süt, peynir, yumurta sarısı, karaciğer, havuç, domates, patates, mango gibi besinlerde yer almaktadır.

C Vitaminin Yararları

Suda çözünen bir diğer vitamin olan C vitamini ise kolajen oluşumu açısından vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Cilt, kıkırdak, diş ve kemik sağlığı için düzenli olarak almak önemlidir. Aynı zamanda demir emilimine de yardımcı olarak kansızlığı önleme açısından çok yararlıdır. C vitaminini, domates, kivi, biber, dut, brüksel lahanası, brokoli gibi besinlerden almak mümkündür.

vitaaaaaD Vitaminin Yararları

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan D vitamini ise kemik ve diş sağlığı için yararlı bir vitamindir. Aynı zamanda kalsiyum emilimini artırdığı için osteoporoza karşı vücudu korur. En iyi D vitamini kaynağı elbette güneştir. Günde 15 dakika güneş ışığına maruz kalmak vücudun ihtiyacı olan D vitaminini büyük ölçüde sağlar. Güneş ışıklarının yanı sıra yumurta, karaciğer, balık gibi besinler yoluyla da almak mümkündür.

E Vitaminin Yararları

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini de bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemlidir. Kan dolaşımını güçlendirerek kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. Bitkisel yağlar, avokado, yeşil sebzeler ve kabuklu yemişler E vitamini yönünden zengin olan besinlerdir.

K Vitaminin Yararları

Kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynayan K vitamini de vücut için önemli olan vitaminler arasında yer alır. Bu vitaminin oluşması bağırsakta yer alan bakteriler yoluyla olur. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, kuşkonmaz ve brokolide de K vitamini bulunmaktadır.

vitaminlllB1 Vitaminin Yararları

B1 vitamini karbonhidratların glikoza dönüşmesini sağlayan ve vücuda enerji veren bir vitamindir. Damar sertliğine karşı vücudu korur ve kan dolaşımını düzenler. Ekmek, gevrek, yulaf, süt ürünleri, bakliyat, kırmızı et ve kuruyemişlerde bol miktarda bulunur.

B2 Vitaminin Yararları

Göz, deri, saç ve tırnak sağlığı için son derece gerekli olan ve enerji veren vitaminlerden biri olan B2 vitamini ise süt, peynir, yumurta, et, badem ve yeşil sebzelerde bol miktarda mevcuttur.

B12 Vitaminin Yararları

B12 vitamini vücudun enerji üretimi, kırmızı kan hücrelerinin oluşması ve sinir fonksiyonlarını düzenlemesi açısından son derece gereklidir. B12 vitaminini yumurta, süt, peynir, balık ve et gibi besinler yoluyla almak mümkündür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.