Üzümün Yararları

uzunmunYararlariNamı dünya çapında bilinen en meşhur meyvelerden biridir “üzüm”, belki de tüketirken en çok zevk alınan, eğlenilen nadide meyveler arasındadır. Tadı, kokusu, yapısı itibariyle bambaşka bir meyve olan üzümün yararları da ona göre değişkenlik göstermektedir.

 

Üzümün Genel Özellikleri

Üzümler birkaç renkten oluşur ve tabi ki renklerine göre tadında da değişimler gözlemlenir. Yeşil üzüm genel itibariyle ekşi, siyah ve kırmızı üzümün tatları ise hemen hemen aynıdır (tatlı). Üzüm birçok sektöre ilham kaynağı olmuş ve birçok girişimci ürettiği ürünlerde ham madde olarak üzümü kullanmıştır. Türlü türlü reçeli, içeceği, sayısız parfümleri yapılan üzüm, bunların dışında sağlığa olan yararıyla da dikkat çekmektedir. Yüksek miktarda vitamin ve mineral barındıran üzüm, beyin sağlığı başta olmak üzere, sindirim sistemi, çeşitli kronik rahatsızlıklar ve cilt sağlığına yararlarıyla da göze çarpmaktadır.

uzunlerÜzüm Yemenin Yararları

İnsan vücudunda kan yapıcı bir özelliği bulunan üzüm, özellikle kan değeri düşük insanlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Ayrıca, kronik baş ağrısı çeken insanların (migren), devamlı olarak üzüm tüketmeleri durumunda ağrının şiddeti en aza inmektedir. Üzümün bir diğer yararı ise, saç uzatmadaki performansıdır. Üzüm suyu, saç köklerini besleyerek çabuk uzamasına yardım eder.

Üzümün yararını görmek isteyen bireyler, bol bol üzüm tüketmelidir, böylelikle “alzheimere” yakalanma riski en aza indirilir, bu hastalıktan muzdarip olan kişiler, tedavi süreçlerinde de mutlaka üzüm tüketmelidir. Çünkü beyin sağlığı için yararlı olan üzümün başlıca görevi, sinir sistemini koruyarak herhangi bir baş ağrısı olasılığını ortadan kaldırmaktır. Sadece beyin üzerine etkileri değil, hazımsızlık üzerindeki başarıları da ortadadır. Tecrübeyle sabitlenmiş bir gerçektir ki üzüm kabızlık problemini ortadan kaldırır. Ayrıca, meme kanserine yakalanma riskini en aza düşürür, bu yüzden özellikle bayanların üzüm tüketimine daha fazla dikkat etmeleri gereklidir.

Üzüm-neye-yararli

Üzüm Tüketimi

Alternatif tıbbın son dönemlerde adından sıkça söz ettirmesi ve insanların da bu alana yönelmesiyle birlikte birçok  araştırmacı, üzüm hakkındaki gerçekleri öğrenmekte ve yararlarını geniş çağlı bir kitleye duyurmayı hedeflemektedir. Genellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yaygın olarak üretilen üzüm; sonbahar ve yaz aylarının vazgeçilmez bir ürünüdür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.