Spor Yapmanın Yararları

İnsanlar; yaşamış oldukları hayatlarında tam manasıyla büyük bir haz ve keyif almak için insan ilişkilerine, işlerine ve maddi durumlarına çok önem gösterirler. Değindiğim bu noktaların yanı sıra, insanların bedensel ve ruhsal gelişimi/sağlığı için gerekli olan bir diğer husus ise; spordur…
SporrSağlıklı bir kafaya ve vücuda sahip olmanın yolu spordan geçmektedir. Spor yapmanın yararları, bir insanın sağlıklı olması ve kendine güven duymasıyla eş değerdir.

Düzenli Olarak Spor Yapmak

Düzenli olarak spor salonlarına giden ya da bireysel olarak her gün spor yapan kişiler, kendilerine daha çok güvenirler, her işte çevik ve atiktirler. Alıcıları, diğer insanlara oranla daha açıktır ve anlatılan bir olayı daha çabuk kavrarlar. Günümüzde internetin ve televizyonun yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte, doktorlar ve spor eğitmenleri de insanları bu kitle iletişim araçları üzerinden bilgilendirerek spor yapmanın yararlarının ne denli önemli bir şey olduğu bilincini aşılamaya çalışmaktadırlar.

Spor ve Beslenme

Spor yapmanın yararlarında değinilmesi gereken bir diğer nokta ise beslenmedir, bu ikisi birbirine paralel bir şekilde ilerlemektedir. Zayıflama gayesiyle spor yapan bir insan, sporunu yaptıktan sonra bol yağlı ve tuzlu yemeklere abanmamalı ve yaptığı sporun hakkını vererek daha az kalorili ve yağsız beslenmeye özen göstermelidir. “Zaten spor yapıyorum, eritirim” gibi bir söylemle gaflete kapılmak çok yanlıştır, çünkü bu tarz bir besin programı ile birlikte yapılan spordan çok bir fayda beklenilmemelidir. Düzenli spor yapmanın yararlarını görmek isteyen kişiler, toplum tarafından kabul edilen ve bilinen sporculara baksın. Çünkü spor yapmanın yararlarını en iyi temsil eden kişilerdir, sporla iç içe olan kişiler…
SporGerek fiziksel özellikleri, gerekse hareketli yapıları sayesinde her daim diğer insanlara nazaran bir adım öndedirler.

Spor ve Sağlık

Spor yapmanın yararlarından bir diğeri ise, hastalıklara yakalanma riskinin düşük olması. Evet, düzenli bir şekilde spor yapan bir vücut dirençlidir ve kolay kolay hasta olmaz, spor yapmanın yararları sayesinde bağışıklık kazanmıştır ve spor yapmayan bir insanın atlattığı şiddetli gripten etkilenmez. Spor sırasında terleyen vücut, toksinlerinden arınır, bu da daha genç ve diri bir vücudun ortaya çıkmasına fayda sağlar. Spor yapan bir insan, yaşıtlarına oranla daha genç ve enerjiktir. Atalarımızın da dediği gibi “ sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” sözünü dikkate alarak spora gerekli hassasiyeti göstermeli ve haftanın belirli günleri ciddi ve özen gösterilerek spor yapılmalıdır. Spor yapmanın yararlarını tam ve eksiksiz almak isteyen bireyler tutarlı ve kararlı olmalıdır. Sporda disiplin çok önemlidir, disiplinli olan insan asla başladığı bir işi yarıda bırakmaz, spor da yarı da bırakılmaması gereken önemli bir husustur. Spor yapmanın yararlarından biri de spor ve egzersiz yapan kişilerin metabolizması daha güçlüdür ve sindirim sistemleri daha düzenli çalışır. Spor yapmanın en güzel yararı, kişi dilediği bedene ve fit bir görünüme sahip spor sayesinde dilediği zaman kavuşabilir.
Her zaman hayali kurulan kaslı ya da sıkı bir vücut yapmak hiçte zor değildir, bunun için spora büyük önem vererek hayatın “merkezine” koymak yeterli olacaktır. Spor yapmanın yararları sayesinde, doğru ve yeterli nefes alımı sağlanır, bu şekilde kan daha rahat beyne ve tüm merkezlere iletilir. Spor yapan insanların omurgaları da daha düzdür. Spor sayesinde salgılanmış olan “HGH” hormonunu kişi hiçbir besin takviyesi olmadan doğal yoldan alır ve gerek boy uzamasında gerekse vücudun şekle girmesi noktasında bu hormonun görevi çok büyüktür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.