Sigaranın Yararları

                Sigara ne kadar zararlı bir madde olsa da ilk olarak sağlık  ve tedavi için üretimine başlanmıştır. Kısa süre içerinde içerisindeki nikotinin yapmış olduğu bağımlılık ile tüm dünyaya yayılmıştır. Sigara vücudumuza zararları olduğu gibi sağladığı bazı yararları da bulunmaktadır.

sigaraaYararları ;

            * Sigara sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

            *Bağırsakları temizler ve bağırsak enflasyonuna karşı koruma sağlar.

            *Kişilerin yaşadıkları sıkıntı ve stresleri bastırmaların da yardımcı olur.

            *Yaşanan baş ağrılarını azaltır. (Migren ağrılarını azaltır.)

            *Vücudun adrenalin, dopamin ve endorfin salgılamasını sağlar.

            *Parkinson hastalığına iyi gelir, hastalığa yakalanmayı geciktirir.

            *Odaklamayı ve dikkatin toplanmasını sağlar.

            *Rahat ve deliksiz uyumayı sağlar.

            Sigaranın vücudumuza sağladığı yararlar bunlardır. Ancak bunlar sigara tüketmemizi gerektirmemektedir . Farklı bir çok besinden de bu yararları sağlamamız mümkündür.  Sigara içen kişilerin kendilerini biraz olsun avutmaları veya kandırmaya devam etmelerini sağlayan bilgidir.

sigaraninyararlariSigaranın İçindeki Maddeler

            Sigara doğada yetişen bir madde bile olsa içerisinde bir çok kimyasal madde bulunur.  Bunlarda birkaçı ve açıklamaları ;

*Nikotin : Sigara içinde doğal olarak bulunan ve yüksek düzeyde bağımlılığa yok açan bir maddedir. Kısa yolda beyne ulaşarak beynin mutluk ve keyif verici kimyasallar sağlar.Uzun süre içildiğinde beynin nikotine isteği artar ve sigarayı bırakmak zorlaşır.

*Arsenik: Sigaranın en tehlikeli maddelerinden biridir.Ufak miktardaki arsenik yıllar geçtikçe damarlarda birikerek damar yolu tıkanıklığına yok açabilir.

*Kadmiyum: Kanserin yanı sıra damar ve böbreklere zarar veren bir maddedir. DNA’da oluşan yıpranmaların yenilenmemesine etki eder.

*Amonyak:  Amonyak akciğere daha kolay girer ve kana daha hızlı karışarak nikotin bağımlılığını artıran bir gazdır.

*Karbonmonoksit: Zehirli ve öldürücü bir gazdır. Kana karıştığı zaman , oksijenin yerini alarak oksijen kaynağını karşılar.Nikotin ile alındığında kalp hastalıklarına yol açar. Gece görüşünde azalma sağlar.

*Katran: Sigara kullananların ellerinde ve dişlerinde oluşan sarı ve kahve rengi maddedir. Kronik bronşit, akciğer kanserin ve akciğer amfizem’e  yol açar.

*Formaldehit: Bakterileri öldürerek ölü vücutları saklamak ve kimyasal madde üretimlerinde kullanılır. Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar.

*Siyanür: Doğada organik veya inorganik şekilde bulunan, zehirli bir maddedir. Az miktarda alındığında ilk 24 saat içinde boşaltım veya solunum sistemi ile vücuttan atılır.

Sigara bağımlılıktır.

Yararlı bilgiler …

www.yararlari.com

You may also like...

9 Responses

  1. Serdar dedi ki:

    Sigarayı bırakmak ğerçek ten çok kolay 25 yi içtim ve bıraktım biraz kendine sayğı yeterli

  2. Anonim dedi ki:

    Sigara satışı devlete gelir sağlar Buda sigaranın faydasıdır

  3. ahmet hahhhnet dedi ki:

    sigara ile savaşanların göt kanseri olma riski çok fazla ben çok araştırıyor ve takip ediyorum siz boş verin sığırların yaptığı araştırmayı.Vücut tembel ise zaralı olabilir zaten içen parası ile içiyor o yüzden abuk sabuk işlerle uğraşmak yerine bir şeyler üretinde ülkeye faydalı olun be cahiller

  4. Pasifiçiçi dedi ki:

    O gelirler devlete değil üretici fitmaya gider, devlet bundan küçük bir miktar kazanır ve bu kazanç sayesinde yıllık 110bin vatandaşımız hayatını kaybeder. Eminim bu yazıyı yazarken bile 2-3 kişi hakkı rahmetine kavuşmuştur :(:

    • Dumancı dedi ki:

      Emin misin kardeşim küçük bir miktar parayı sigaranın vergisine bak bakayım kendini kandırma %80 vergi ne kadar da ufak bir pay 2 dal bize 18 dal devlete hadi bakım

  5. Anonim dedi ki:

    Sigara içmek yasaktır

  6. Bekir dedi ki:

    Duman çıkarmak güzel,ama ağız kokusu iğrenç

  7. Van Gölü dedi ki:

    Sıgara ya verdiğim parayla fındık fıstık meyve alıp çoluk çocuğuma yrfiriyorum

    • Murvet dedi ki:

      Cok dogru sigara icip ufluyorlar
      Havaya gidiyor para findik fistiga
      Vermek daha yarayisli bencede iyi yere vermek en dogrusudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.