Seksin Yararları

Huzurlu, uzun ve sağlıklı bir beraberliğin temelinde;  düzenli ve yeterli bir seks hayatı geçmektedir. Çiftlerin, cinsel hayatları ne kadar düzenli olur ise, sağlık yönünden avantajları o kadar yüksek olur. Seksin yararlarından biri, düzenli olarak seks yapan çiftler, diğer çiftlere oranla daha sağlıklıdır. Seks yapılırken salgılanan “endorfin” hormonu, kişinin vücudunu rahatlatarak, kişilerin stresten kurtulmasına ve mutlu olmasına fırsat vermektedir.

 seksDüzenli Seksin Yararları

Seksin yararını bilen ve düzenli bir seks hayatına sahip olan kişiler, dış çevreye karşı diğer insanlardan daha çok pozitif bakar ve bu kişiler, herhangi ciddi bir sağlık problemi ya da duygusal çöküntü yaşamazlar. Seksin yararlarından biri de, kişilerin hayatı sevme ve yaşama olan bağlılıkları daha kuvvetlidir, seks hayatında en az risk problemi yaşayan kişiler, kurdukları ilişkide ve hayat standartlarında en az sorun yaşarlar. En mahrem ve özel anlardan biri olan seks, çiftlerin birbirleriyle fiziksel açıdan daha çok temas etmesini ve yakınlaşmasını sağlar. İşte, seksin yararları da tam olarak bu aşamada gözlemlenir, kurulan bu yakınlaşma sırasında duygusal bir bağ kurulur ve çiftleri karşılıklı olarak mutlu eder. Aşkla yaşanan bu seksler, çiftlerin yüzüne, mimiklerine ve davranışlarına da pozitif bir şekilde yansır. Seksin yararları arasında sayılabilecek bir diğer unsur ise; düzenli olarak yapılan seks, kişilerin kalori yakarak kilo vermelerine yardımcı olur. Haftanın birkaç gününü seksle geçiren çiftlerin kalp-damar rahatsızlığına yakalanma oranı seks yapmayan insanlara göre daha düşüktür. Seksin yararları arasında sayılan ve düzenli olarak ilişki yaşayan çiftlerde görülen felç riskinin azalması muazzam bir olaydır. Uyku problemine bile yararı olan sekste, uyku sorununu aşmak ve rayına oturtmak için çiftlere daha fazla seks yapmaları tavsiye edilmektedir, seks esnasında, hareketliliğin çok olmasından dolayı kişi çabucak yorulur ve uykuya daha çok meyilli olur. Seks esnasında ya da orgazm sırasında salgılanan hormonlar sayesinde baş ağrısı, migren gibi şiddetli ağrılar azalır.  İlişki sırasında kişinin vücudunun birçok kası ve iskeleti aynı anda çalıştığı için vücut sürekli hareket halindedir, bu da zinde ve formda bir vücudun temelini oluşturmaktadır. Ayrıca; seks sırasında salgılanmış olan “testesteron” hormonu sayesinde kemikler güçlenmektedir. Dipdiri capcanlı bir bedene kavuşmak isteyen kişiler de seks hayatına büyük önem vermelidir.

smiling young couple in love lying in bed

smiling young couple in love lying in bed

Seksin Kadınlara Yararları

Kadınların ortak problemlerinden biri olan “adet sancıları” her ay, kadınların hayatlarını cehenneme çevirmektedir. Seksin yararının en çok görüldüğü ve görünmek istendiği noktalardan biridir “adet sancıları”…

Seksin yararı sayesinde, adet sancılarını azalmakta hatta ve hatta düzenli bir yola koyulmaktadır.  Haftada birkaç kez seks yapmış olan kadınların adet döngüleri daha düzenlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.