Şeftalinin Yararları

Seftali-yararlariTüylü yapısıyla birçok kişiyi ürperten şeftali, sindirim sisteminin en büyük dostudur. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasına yardımcı olan şeftalinin en büyük yararı ise kabızlığı gidermesidir. Şeftali, küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği meyvelerdendir.

Kalp sağlığı içinde yararlı olan şeftali, takdir edilir ki en büyük özelliği zengin lif içeriğine sahip olmasıdır. Hatta sayısal verilerle ifade edildiğinde çok ciddi rakamlara tekabül eden lif yapısı sayesinde, şeftali insanların vücutları için çok yararlıdır. Çok ciddi bir lif barındıran şeftalinin yararı, kolesterolü olması gereken seviyede tutarak, olası bir hastalığın önüne geçmesidir. Antioksidan bakımından zengin olan bu meyve, büyük ölçüde bünyeyi korumaktadır. Yaz aylarında ve özellikle tatil zamanlarında yoğun güneş enerjisine maruz kalan insanların hastalanmamalarını sağlayan şeftali, içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde insanlara yararlı olmaktadır. Yaz meyveleri kategorisinde yer alan ve çokça tüketilen şeftalinin bilinmeyen birçok yararı daha vardır.

seftali-yararlariiŞeftali Kabuğunun Yararları

Güzelliğine önem veren ve var olan güzelliğini korumaya çalışan kişiler, çareyi genellikle şeftali de ararlar ve birtakım yöntemler sayesinde şeftaliden yararlanarak kusursuz bir cilde sahip olurlar. “A, B, C” vitaminlerini bünyesinde barındıran şeftalinin yararını görmek isteyen kişiler, şeftaliyi kabuklu olarak tüketmeye özen göstermelidir. İşte bu hassasiyet sayesinde, kabukta yer alan vitamin ve potasyumlar direk kana karışır. Mineral bakımından da oldukça zengin olan şeftali, şifa kaynağı olan özelliklerini kabukta depo eder. Şeftalinin yararını görmek isteyen kişiler, şeftaliyi kabuğuyla birlikte tüketmeye özen göstermelidir. Tahmin edebiliyorum ki, birçok insan şeftalinin tüylü yapısından dolayı, şeftaliye dokunamıyor ve çok değişik tepkiler gösteriyor, bu durumu yaşayan insanlar için nektarları üretilmiştir, tabi ki her ne kadar nektarlar pazarlardaki yerini almış olsa da, tüylü şeftalinin yeri her zaman ayrıdır. Çünkü vücuda gerekli olan tüm lifler, tüylü kabuk etrafında toplanmıştır. Son dönemlerde televizyon ve internet dünyasında da sık sık karşılaştığımız “organik beslenme” alışkanlığına dikkat ederek, şeftaliyi de mevsiminde almaya ve tüketirken de organik ürün olmasına dikkat etmeliyiz. Organik bir şeftali, daha az katkı maddesi ve kimyasal içerir, bundan dolayı yapısında herhangi bir bozulma olmadan yararlı özelliğini insan vücuduna geçirir. Şeftaliyi tüketirken alerjik reaksiyon gösteren insanların dikkat etmesi gereken en temel unsur, “tüylü yapıdır”, bunu en aza indirmek için ise şeftaliyi bol suda yıkamak gerekir.

yararlari-seftaliŞeftalinin yararları arasında sayabileceğim en temel özellik, ağız kokusunu gidermedeki başarısıdır. Ağız içerisinde oluşan yaraların ve çok keski kokuların bile zamanla azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca uyku problemi yaşayan insanlar da günde bir iki adet şeftali yiyerek rahatça uyuyabilirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.