Sağlıklı Beslenmenin Faydaları ve Yararları

İnsanların sağlıklı bir şekilde uzun bir hayat sürmeleri için en temel ihtiyaçlardan biridir “beslenme”…

besSagSağlıklı beslenmenin faydaları; sadece karın doyurmak veyahut açlık hissini bastırmak değildir. Sağlıklı beslenmenin yararlarında önemli olan unsurların başında, vücudun ihtiyacı olan tüm vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, yağların ve karbonhidratların yeterli ve dengeli bir biçimde alınmasıdır. Sağlıklı beslenme, insanın gelişmesi, ömür boyu sağlıklı bir şekilde hayat sürmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri dengeli bir miktarda tüketmektir. Bilimsel araştırmalar ve incelemeler gösteriyor ki, sağlıklı beslenmenin yararlarını görmek için gerekli olan besinlerden en az birinin bile eksikliği çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Vücuda çok fazla gereksiz besin takviyesi yapılması durumunda vücut onu yağa dönüştürmektedir ve bu da sağlık açısından çok zararlıdır. Buna “dengesiz beslenme” de denilmektedir. Her insan, canı istediği ölçüde beslenemez, bazen insanın hoşuna giden ve tüketmekten büyük keyif aldığı besinleri (hamburger, cip, pizza vs.) dilediği her zaman tüketemez. Bu yüzden insanlara sağlıklı beslenmenin faydalarını anlatmalı ve bu bilinç aşılanmalıdır. Sağlıklı beslenmenin yararlarını bilen kişiler; sağlam ve ışıl ışıl parlayan bir cilde/görünüşe sahiptir. Tüm besin takviyelerini dengeli ve düzenli bir şekilde alan insanlar hareketli ve esnektir. Kolay kolay yorulmazlar ve günlerinin büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirmek yerine çalışarak geçirirler. Sağlıklı beslenmenin yararlarını bilen kişiler için su tüketimi hayati önem taşımaktadır. Muazzam bir cilt güzelliğine sahip olmak isteyen insanlar ve özellikle bayanlar da, günde 2,5 litreye yakın su tüketmelidir.

besÇocukların Sağlık Beslenmelerinin Faydaları ve Yararaları

Özellikle gelişme çağında olan çocukların beslenmelerine büyük önem verilmelidir ve çocuğun yeterli boy uzunluğuna ve kemik gelişimine sahip olması için süt ve süt öğünlerine oldukça hassasiyet gösterilmelidir. Süt ve süt ürünlerinde var olan kalsiyum, özellikle büyüme ve ergenlik çağındaki çocukların kemikleri ve dişleri için oldukça önemlidir. Ayrıca süt ürünleri, hücrelerin yenilenmesi ve çalışması noktasında önemli rol oynar. Sağlıklı beslenmenin faydalarını bilen kişiler sık hasta olmayan bir yapıya sahip olurlar. Dengeli ve düzenli beslenme rutin bir sporla da taçlandırıldığında daha sağlam bir vücut elde edilir. Kişilerin, deri ve göz sağlığında, sebze yemek oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslenme ve Kanser

Çağımızın rahatsızlıklarından biri olan kanser, günümüzde birçok insanın hayatını tehdit etmektedir. Kanserin yenilmesi ve kişilerin sağlıklarına kavuşması noktasında organik beslenme oldukça önemlidir ve sebze-meyve ve et tüketimi de dikkate alınmalıdır. Vücuda zarar veren maddelerin vücutta atılması noktasında düzenli beslenmenin etkileri, elbette ki yadsınamaz…

 

 

You may also like...

9 Responses

 1. su dedi ki:

  daha belirgin ve daha kısa bişey yazabilirsiniz böyle çok uzun

  • Anonim dedi ki:

   çok güzelmiş .elinize sağlık .ödevim için hepsini yazıcam.

 2. öğrenci dedi ki:

  Çok karışık

 3. Cengiz dedi ki:

  Güzel

 4. asdfg dedi ki:

  ewet

 5. Anonim dedi ki:

  bence çok güzel ödevim için çok yardımcı oldu

 6. Hawli Kız✌️ dedi ki:

  Biraz kısa ve öz yazsanız daha iyi olurmuş. Bu çok fazla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.