Rokanın Yararları

rokaAkdeniz ve Akdeniz Ülkelerin’ de yetişen roka; hoş kokulu bir bitkidir. “C” vitamini açısından zengin olan rokanın yararlarından en meşhuru ise iyi bir antioksidan kaynağı olduğunun bilinmesidir. Son dönemlerde kullanımı daha bir yaygınlaşan roka, genelde çiğ olarak tüketilir. Ancak çiğ olarak tüketilen rokanın temizliğine çok büyük hassasiyet gösterilmelidir.

Rokanın yararlarını görmek isteyen insanlar, pazar tezgâhlarında satışa sunulma aşamasına gelene kadar birçok el değiştiren bu sebzenin temizlenme aşamasına daha çok dikkat etmelidir. Bu yüzden roka tüketilmeden önce birkaç litre suya bir iki kaşık sirke konulmalıdır. Ancak sirkeli suyun öncesinde, üzerinde bulunan toprağın ve çeşitli kalıntıların temizlenmesi için sudan geçirilmesi gerekmektedir. Rokanın yararını görmek için; tüketilirken üzerine limon sıkılmalıdır, böylelikle demir oranı daha çok arttırılır ve vücut daha sağlam olur. Daha çok salata yapımında kullanılan roka; turpgiller familyasına aittir.

Roka ve Diyet

Rokanın yararlarından biri de,  kalorisi çok düşük olduğu için dilenilen miktarda tüketilebilir olması ve bunda hiçbir sakınca görülmemesidir. roka3-07122015Diyet yapanların ve diyabetle ilgili rahatsızlığı bulunan kişilerin tüketmesi şiddetle tavsiye olunan rokanın yararı;  kilo alımını engelleyerek, zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Çoğu insan bilmese de rokanın yapraklarını kaynatmak suretiyle çayı yapılıp içilirse, ülser ve kabızlık gibi problemler ortadan kalkar. Bir insan, rokanın yararını görmek için günde 75 gram kadar roka tüketirse, gün boyu vücudun ihtiyacı olan “K” vitamini takviyesini almış olur.  Antioksidan özelliği de bulunan rokanın yararı, vücuda zarar veren tüm maddelerin idrar yoluyla vücuttan atılımını gerçekleştirmesidir. İyi bir “kanser” tedavicisi olarak bilinen roka, özellikle akciğer ve bağırsak kanseri olan kişilerin hastalıkları boyunca en büyük yardımcılarıdır. Tabi ki rokanın daha çok yararını görmek için, sağlıklıyken tüketmek gerekir, bu sayede vücut bağışıklık kazanarak hasta olmasının önüne geçilir.

rokaaÇocuklarda Roka Tüketimi

Rokanın yararlarından biri de; iştah açıcı özelliği sayesinde, özellikle çocukların daha fazla yemek yemesini sağlayan roka, aynı zamanda mideyi de güçlendirerek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bu sayede kişi dilediği besini tüketebilir ve hiçbir hazımsızlık problemi çekmez. Aynı zamanda, özellikle çocuklarda görülen “sarılık” hastalığının önüne geçmek için rokanın yararları çok iyi bilinmeli ve tüketimi daha çok arttırılmalıdır, çünkü roka, kanı temizleyerek, sarılığı önler. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlığı bulunan kişiler de birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bu zararlı alışkanlıkların vücudu daha fazla tahrip etmemesi için roka tüketimi yaygınlaştırılmalıdır.

Rokanın Cinsel Gücü Arttırır

“Bin bir derde deva” olarak bilinen rokanın bir diğer mucize yararı ise, kadın erkek ilişkilerinde ortaya çıkmaktadır. Cinsel isteği arttıran rokanın yararı, aynı zamanda cinsel gücüde arttırmaktır. Cinsel anlamda sorun yaşayan kişilerin azami miktarda roka tüketmelerinde büyük yarar vardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.