Polenin Faydaları ve Yararları

Çeşitli bitki ve otların üreme organlarındaki hücresel yapıya; polen adı verilmektedir. Özellikle yapraklı ve çanaklı çiçeklerin üreme organlarında bol miktarda bulunan polen maddesi, tabii olarak arıların beslenme kaynağıdır.

Özellikle işçi bal arılarının günlük bal üretimi için topladıkları polenler aynı zamanda onları hayatta tutan organik bir maddedir. Topladıkları polenlerin bir kısmını kovana taşıyarak bal yapan arılar, arta kalan kısmıyla günlük enerji ihtiyacını karşılamaktadır.

Bu doğal dengenin en mühim yapı taşları arasında bulunan polen, insanlar için de en yoğun vitamin ve mineral kaynakları arasında yer almaktadır.

Özellikle son yıllarda polen yetiştiriciliği ve toplayıcılığı, endüstriyel gıda ve tarımda yerini alan kategorilerden biridir. Arılar gibi günün 3’te 2’sini çalışarak geçiren hayvanlara enerji sağlayacak kadar yüksek değerlere sahip polenler, insanlar için de oldukça faydalı besinler arasındadır.

Polenin koruyucu ve destekleyici besin değerleri ile insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Temel özellikleri arasında yüksek antioksidan bulunan polen, bağışıklık sistemi için son derece güçlü koruma özelliğine sahiptir.
  • Hücre yenilenmeleri için yapılan çalışmalarda, polenin cilt hücreleri üzerindeki yapıcı etkisi kanıtlanmıştır.
  • Yaşlanma karşıtı kremler ve polen özütlü karışımlar kırışıklıkları engelleyerek cilde genç bir görünüm sağlar.
  • Kanda bulunan alyuvar sayısını artırdığı için, damar içi yağlanmaları önler ve kalp krizi riskini azaltır.
  • Kronik kalp rahatsızlığı bulunan hastalarda tedavi sürecine olumlu katkıda bulunur.
  • Güçlü protein içeriği sayesinde eşsiz enerji kaynaklarından biridir.
  • 25 gramlık bir porsiyonu ile günlük enerji ihtiyacının yaklaşık %70’ini karşılayabilir.
  • Zengin mineral dengesi iştahsızlık problemi yaşayanlar için faydalıdır ve eksik kalan değerleri tamamladığı gibi aynı zamanda iştahı açmaya da yardımcı olur.
  • Özellikle erkeklerin idrar yolu enfeksiyonlarında oldukça etkili olduğundan, prostat ve prostat kanseri gibi hastalıkları önler ve tedavi süreçlerini destekler.
  • Pıhtılaşmayı önlediği için çeşitli inme, felç ve organ uyuşmalarında fayda sağlayan özelliklere sahiptir.

Polen tüketimi özellikle gelişim çağındaki çocuklar için de son derece yararlıdır. Kemik gelişimi ve sağlıklı bağışıklık sistemi için düzenli polen tüketimi, gençlerin ve çocukların beden sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Ayrıca çeşitli operasyonlar sonrası dinlenme sürecinde olan hastaların polen tüketmesi tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde açık yaraların ve operasyon kesilerinin hızla kapanmasını ve kaynamasını sağlamaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.