Omega 3’ün Yararları

ooomega33Vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan ancak vücut tarafından üretilemeyen çoklu doymamış yağ asitleri olan omega 3 yağ asitleri, vücut için birçok yarara sahip. Omega 3’ün yararları arasında kalp ve damar sağlığı, kan dolaşımı, beyin fonksiyonları yer alıyor. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalara göre omega 3 hipertansiyon, lupus ve bir eklem rahatsızlığı olan romatoid artrit rahatsızlıklarını da önlüyor. Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları için son derece faydalı olan bu yağ asidini beslenme yolu ile alabileceğiniz gibi besin takviyesi yoluyla da almak mümkün. İçeriğinde omega 3 yağ asidi barındıran besinleri düzenli tüketmediğiniz takdirde bu yağ asidinin eksikliğini yaşayabilirsiniz. Bu eksiklik de kendini dikkat eksikliği, cilt kuruluğu, egzama, kepek gibi sorunlarla gösterebilir. Bu belirtileri hissettiğinizde sizde omega 3 yağ asidi eksikliği olduğunu saptayabilir ve bir uzmana danışabilirsiniz. Bu düşük seviyedeki sorunların yanı sıra ciddi bir eksiklik kalp ve damat hastalıkları ile ilgili ciddi problemlere de yol açabiliyor.

omega_3_alimenteOmega 3’ün yararları arasında en bilineni yüksek kolesterolü düşürüyor olmasıdır. Kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir ve bu da dengeli bir kolesterolün oluşmasını sağlar. Düzenli olarak gıda yolu ile omega 3 tüketmek ya da gıda takviyesi olarak almak kolesterol seviyesini dengelemek açısından son derece yararlıdır. Elbette bir gıda takviyesi olarak omega 3 yağ asidi içeren balık yağı kapsüllerini doktor kontrolünde tüketmeniz önemlidir. Yüksek tansiyonu dengelemesiyle birlikte kalp hastalıklarının da önüne geçen omega 3, kanda bulunan yağ oranını düşürür ve bu da inme, kalp krizi, kalp ritmi bozukluğu gibi sorunların önüne geçer. Bir eklem iltihabı rahatsızlığı olan romatoid artit’in sebep olduğu ağrıları dindirmek için omega 3 desteği alabilirsiniz. Hem bu ağrıları dindirmek hem de eklemlerini rahat hareket ettirebilmek için omega 3 içeren besinleri tüketmenizde fayda var. Aynı zamanda balık yağı da kullanarak omega 3 desteğini sağlayabilirsiniz. Omega 3’ün yararları arasında en önemlilerinden biri de kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Vücuda alınan kalsiyumun emilmesini ve kullanılmasını kolaylaştıran ve arttıran omega 3 yağ asitleri özellikle belli bir yaş üstündeki kadınlar için son derece önem taşır.

vitamin_d_beskaret_0Yapılan araştırmalara göre omega 3 depresyona da iyi gelmektedir. Depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılan omega 3, depresyonun kısa sürede tedavi edilmesini sağlıyor. Elbette depresyon tedavisi sürecinde omega 3 tüketmek için doktorunuza başvurmanız son derece önemlidir.

Vücut için son derece gerekli olan Omega 3, astım gibi ciddi bir hastalık için de olumlu etkilere sahiptir. İltihabı önlemesi ve azaltması, astım rahatsızlığının sebep olduğu iltihaplanmaları ve buna bağlı olarak gelişen nefes darlığının tedavisi için omega 3 iyi bir takviyedir. Astım rahatsızlığının sebep olduğu belirtileri yok etmek için doktor kontrolünde omega 3 tüketebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.