Narın Yararları

Nar, kabuğundan tanelerine, çekirdeklerinden suyuna kadar pek çok yararı bulunan bir meyvedir. Birçok kişinin severek tükettiği narın yararları, birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda bulunan demir, potasyum ve C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur. Her gün tüketeceğiniz nar, vücudunuzun günlük ihtiyacı olan C vitamininin %25’ini giderir.

narrİçeriğinde bulunan ve E vitamininden çok daha güçlü olduğu bilinen antociyanin ve polifenol sayesinde kalp ve damat hastalıklarına karşı koruma sağlar. Antioksidon özelliği sayesinde özellikle damar sağlığına oluslu katkı yapan nar, plak artışını ve damarlarda oluşan daralmayı büyük ölçüde engeller. Bilindiği giib nar doğal bir antibiyotiktir. Kalp ve damarlarda hastalıklara yol açan zararlı maddeleri temizleyerek mikropları yok eder.

Antioksidan bakımından zengin olması gribal enfeksiyonlara karşı da korunmanızı sağlar. Kış mevsiminde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarını da önleyici etki yapan nar, içinde bulunan C vitamini sayesinde de soğuk algınlığına yakalanma riskinizi en aza indirir.

Yapılan araştırmalara göre narın prostat kanserini de önlediği saptanmıştır. Kanser hücrelerinin hızını yavaşlayarak özellikle prostat kanserine yakalanma riskini en aza indirir.

Mideye de sayısız faydası bulunan bir meyve olan narı, ishalden kurtulmak için de tüketebilirsiniz. Tanelerinin arasında bulunan beyaz damarlar mideye olumlu etki yapar. Nar kabuğunu da kaynatarak suyunu içebilirsiniz. Mide iltihabına da iyi geldiği kanıtlanan narı, her yemekten sonra tükettiğinizde yediklerinizin hazmını kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıca midede oluşan rahatsızlıklar sonucu oluşan kusmayı da kesmek için nar son derece etkilidir.

narrrDoğal antibiyotik etkisi sayesinde vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek yaralar ve iltihaplar için de onarıcı bir etkiye sahiptir. Vücutta oluşan yaralara nar kabuğunu sürerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca düzenli nar tüketimi bu iltihapların oluşumunu da önleyebilir.

Birçok kozmetik markası da ürünlerinin içeriğinde nara yer verir. Çünkü yapılan araştırmalara göre nar antioksidan özelliği sayesinde cildinize gençlik aşılar. Özellikle yüz maskelerinde kullanabileceğiniz nar suyu ya da kaynatılmış nar kabukları cildinizi harika bir görünüme kavuşturabilir. Genç kalmak için narı düzenli olarak tüketmeyi de ihmal etmeyin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.