Muzun Yararları

Birçok kişinin severek tükettiği muz, lezzetli olmasının yanı sıra çok fazla yararı bulunan bir meyvedir. Günde bir adet tüketilen muz birçok hastalığa karşı direnç oluşturmanızı sağlar. Muzun yararları arasında en bilinen, cilt sağlığına olan yararıdır. Ancak bunun yanı sıra birçok organa yararı bulunur. Muz, uzmanların araştırmalarına göre kan basıncını dengeleyerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir. Poyastum açısından zengin olan muz, aynı zamanda felç ya da inmelerin de önüne geçer. Aynı zamanda içeriğinde bolca bulunan potasyum böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur. Kalsiyum yönünden de zengin olduğundan kemik yapısına olumlu etki yapar. Bağırsaktaki probiyotik bakterilerin sayısını artıran muz, sindirim sırasında çok daha fazla kalsiyum kullanır. Bu durum da kemik sağlığını korumada son derece etkilidir.

Muzun Sporcular İçi Önemi

Birçok sporcu, aktivite aralarında, öncesinde veya sonrasında muz tüketir. Bunun sebebi içeriğinde bulunan kalorinin enerji vermesidir. Düzenli olarak tüketilen muz vücudunuza enerji ile doldurur. Yapılan araştırmalara göre muzun içinde bulunan kalori kilo alınmasına sebep olmaz. Sindirime yardımcı olan muz, kabızlık için de birebirdir. Sindirime yardımcı olan elementleri barındırmasının yanı sıra mide ekşimelerinin de önüne geçer. Her gün en az bir adet muz tüketen kişiler, ülsere yakalanma riskini de azaltmış olur. Çünkü muzun için blunan hidroklorid, mideyi aside karşı korur. Ancak ülsere yakalanmış olanlar muz tüketmeden önce mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Muzun İçinde Bulunan B6 Vitaminin Yararları

Muzda bulunan B6 vitamini, kan için de son derece faydalıdır. B6 vitamini, kanda doğal bir şekilde hemoglobin oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu vitamin kan şekeri düzeyini korur ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ciltte oluşan akne ya da sedef gibi rahatsızlıkların da önüne geçen muz, sorunlu bölgeye sürüldüğünde gözle görülür bir değişiklik gözlenir. Muz seretonin seviyesini düzenleyerek stresi azaltır. Gün içinde yiyeceğiniz muz ile hem stresten korunmuş olursunuz hem de huzurlu bir uyku süreci yaşarsınız. Muzda bulunan potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Göz sağlığı için gerekli olan A, C ve de E vitamini muzda bolca bulunmaktadır. Bu açıdan muz tüketimi göz sağlığı için de son derece gereklidir. Muzun, bu hastalıklara karşı koruması ve içeriğinde bolca bulunan vitamin ve mineraller çocuk gelişimi için de son derece önemlidir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların bolca tüketmesi gereken bir meyve olan bal, aynı zamanda bal ile karıştırıldığında çocuklarda oluşan ateş ve öksürüğü azaltarak hastalığı atlatma sürecini hızlandırır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.