Meditasyonun Yararları

Hayatını güzelleştirmek ve yaşadığı anların etkisini daha da artırmak isteyen kişiler, düzenli meditasyon yaparak bunu sağlar. Hayatları boyunca meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmiş olan kişiler diğer kişilere göre çok daha dinamik ve genç görünür. Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak meditasyon yapan kişiler, biyolojik yaşlarından on iki yaş daha gençtir. Yaşamı olumlu etkilediği, yaşam kalitesini arttırdığı ve aynı zamanda psikolojik olarak da iyi hissettirdiği kanıtlanmış olmasına rağmen birçok insan meditasyon yapmanın çok sıkıcı olduğunu düşünür. Oysaki hem zihnin hem de sinir sisteminin rahatlamasını sağlayan meditasyon bir kere yapıldığında hiç de sıkıcı olmadığı anlaşılabilir.

meditationMeditasyonun Sağlığımıza Yararı

Yaşanan yoğun ve stresli günler vücudunuzu olumsuz olarak etkiler. Meditasyon bu açıdan vücudunuzda birikmiş olan stresi atmanızı ve rahatlamanızı sağlar. Meditasyon yaparken oksijen tüketiminizin azalarak nefes alıp verme hızınız düşer. Adrenal bezlerinizi kontrol altına alarak yaşlanmayı geciktiren kortizol pompalanmasını sağlar. Güç içinde koşuşturmalar ve negatif enerjiler vücudunuzda birikerek birçok hastalığa sebebiyet verir. Meditasyon yapmayı düzenli hale getirdiğinizde ise bu stresin sizi olumsuz yönde etkilemesine izin vermemiş olursunuz. Birçok araştırma gösteriyor ki düzenli meditasyon mutluluğun anahtarıdır. Beyni güçlendiren, stresle başa çıkmanızı kolaylaştıran, ruh halini düzenleyen ve enerjiyi arttıran DHEA hormonunun salgılanmasını sağlayan meditasyon adeta bir gençlik iksiridir. Meditasyon yapmaya başlamanızdan itibaren kendinizi daha iyi dinlemeye ve anlamaya başlarsınız. Bu da yaşamınızda kararlar alırken çok daha kontrollü olmanızı sağlar. İçinizde bulunan potansiyeli ortaya çıkarma ve hayalinizdekileri gerçekleştirme konusunda cesaret verme açısından meditasyon yapmak son derece önemlidir.

Meditasyon ve Yaşam

Meditasyon yapmayı hayatınızda bir alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, ruhsal kendinizi çok daha iyi hissedersiniz, kendinizi daha iyi anlar ve sorunlarınızı çok daha sakinlik ve soğukkanlılıkla halletme yetisine kavuşursunuz, böylece hayatınızda oluşabilecek her türlü engele karşı güçlü olursunuz. Zihinsel olarak sizi sürekli olarak engelleyen endişe ve korkulardan arınarak mutluluğu elde edersiniz. Düşüncelerinize çok daha hakim olabildiğinizi fark ettiğiniz an ise olumsuz düşünceleri uzaklaştırmak konusunda ustalaşırsınız. Böylece hayatınızda yapılması gereken her şeye çok daha iyi konsantre olabilirsiniz. Bedensel olarak ise çok daha iyi uyur, vücudunuzda biriken gerginliği atar ve çok daha canlı olursunuz. Stresin ve yorgunluğun neden olduğu psikolojik rahatsızların da önlenmesini sağlayan meditasyon, hayat kalitenizi artırır. Hayatınızda karar verirken çok daha rahat olmayı, sağlığınızı olumlu yönde etkilemeyi istiyorsanız meditasyonu hayatınıza katmak için vakit kaybetmemenizde fayda var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.