Masal Kitaplarının Yararları

ccb830f1c44d92cdbef2b467f8731865“Bir varmış, bir yokmuş” diye başlanıp çocukları hayal dünyasının derinliklerine götüren masallar, çocukların vazgeçemediği ve sürekli dinlemekten hoşlandıkları en temel unsurlardır. Anne ve babaların anlatmaktan yorulmadığı, çocuklarında dinlemekten usanmadığı kitaplar herkesin başucundadır. Ancak masal kitapları sadece çocukların hoş vakit geçirmeleri için değil, sağlıklarını da çok ciddi derece de etkilemektedir.

Masal kitapları, çocukların hayal dünyalarının gelişmesine yardımcı olan unsurlardır, zihin gelişimine yardımcı olur ve yaratıcılıklarını arttır. Masal sever çocuklar, masal okumayan, dinlemeyen çocuklara nazaran daha aktiftir ve kavrama güçleri daha fazladır. Masal kitaplarının çocuklara yararı, kendilerini huzurlu ve rahat hissetmelerine yardımcı olur, ayrıca sebepsiz mutlu olmalarına yardımcı olur.

keloglan_masallari-471x320

Masal Kitaplarının Çocuklardaki Gelişimi

Masal kitaplarının çocuklara yararı, normal yaşantılarında öğrenmekte zorluk çektikleri birçok olayı daha hızlı kavramasına yardımcı olur, keza masal kitaplarının çocuklara bir diğer yararı ise, hayata daha pozitif bakmalarını sağlamaktır. Masallarla büyüyen çocuklar hiçbir zaman karamsarlığa kapılmaz, her kötü olayın sonunda mutlaka güneşin doğacağı ve umut ışığının yanacağını bilir. Ayrıca, masal kitapları çocuklara okuma sevgisi kazandırması ve eğitim hayatını sevdirip merak dürtülerini pekiştirmektir. Çok çeşitli konulara diğer insanlardan farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya yardımcı olur, ayrıca sadece çocuklara yararı yoktur, anne ve babalara da büyük yararları vardır, daha fazla sorumluluk sahibi olurlar, çocuklarını daha iyi tanıyan ilgili ebeveynler ortaya çıkar. Çocuklar daha rahat ve huzurlu bir şekilde uykularını geçirirler. Masal kitaplarının yararı, çocuklara yardımsever ve iyi kalpli olmayı öğretir.

kirmizi

Masal Kitaplarının Anlattıkları ve Önemi

Çocuklar pinokyo sayesinde yalanın ne kadar kötü bir şey olduğunu, keloğlan sayesinde iyiliklerin hiçbir zaman karşılıksız kalmayacağını ve sevginin gücünü ortaya çıkardığı için masallar, çocuklar için her zaman farklı bir statüdedir, her zaman masal dinlemek için vakit yaratırlar. Kısaca, masal kitaplarının çocuklara yararı, öğretici olmasıdır. Masal kitaplarıyla büyüyen çocuklar daha özgüven sahibidir. Gelişimlerini büyük ölçüde tamamlamalarına yardımcı olur. “Hansel ve Gretel, Rapunzel, Uyuyan Güzel ve Peter Pan” ile büyüyen çocuklar bunların etkilerini ileri ki yaşlarına kadar üstlerinden atamazlar. “Anne, baba bir masal daha anlatır mısın” diye başlanılan hiçbir cümle karşı taraftan “red” bir cevapla sonuçlandırılmamalıdır. Masal kitapları çocukların olaylar arasında neden-sonuç ilişki kurmasına yardımcı olur. Çocukların dile getiremediği duygulara masal kitaplarındaki karakterler tercüman olmaktadır. İleri ki yaşlarda da çocukların olaylar karşısında durağan kalmaması ve mücadele duygularının gelişmesine yardımcı olur. Masal kitapları çocukların, kelime darağacının gelişmesine yararları çok fazladır. Ayrıca, çocuklar masal kitapları sayesinde yabancı dile olan merakları artmıştır, kelime ezberleme potansiyelleri gelişmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.