Kitap Okumanın Yararları

Kitaplar geçmişten günümüze yaşanan hayat hikâyelerini, tecrübeleri ve deneyimleri aktarılmasını sağlayan araçlardır. Belli konularda tecrübesi veya bilgi birikimi olan kişiler, birikimlerinin başkalarına aktarılmasını sağlayarak bu bilginin gelişmesini ve kişilere yol gösterici olarak kullanılmasını arzulamaktadır.

Kitaplar, okullarda ve eğitim verilen her yerde bilginin daha rahat ve çabuk bir şekilde paylaşılmasını sağlamaktadır.  Kitap okumanın yararları eğitim dışında kitap okuyan insanlarında kendilerine yarar sağlamaktadırlar.

okuma2Yararları;

*Kitap okuyan kişilerin konuşmaları ve kelime telaffuzları anlaşılabilir, akıcı ve nettir.

*Kitap okuyan insanların düşünce yapıları ve olaylara bakış açıları ve yaklaşımları daha tutarlı ve gerçekçidir.

*Kitap okuyan kişilerin kazanmış olduğu bilgi birikiminin getirdiği, özgüvene sahiptirler.

*Günlük kullandıkları kelimeler normal insanlara göre kullandıkları kelime sayısı fazladır.

*Kitap okumak hayat enerjinizi artırarak, hayal gücünüzü güçlendirir.

*Kitap okumak zihninize jimnastik yaptırarak,  yeni bilgileri daha çabuk öğrenmenizi, algılamanızı ve başarıya ulaşmanızı sağlar.

*Kitap okumak sizi sosyal çevrenizde başarılı, sevilen ve saygı duyulan kişi yapar.

Kitap okumanın bize sağlamış olduğu bu yararlar, hayatımızda mutlu ve huzurlu geçirmek için önemli bir etkendir. Hayatta işe yarayan bir insan olmak ve kulaktan dolma bilgilerle yaşamamak için bol bol kitap okumalıyız ve öğrenmeye açık olmalıyız.Ülkemizde Kitap Okuma 

Maalesef ki ülkemizde kitap okuma oranı yok denenecek kadar az bir seviyede.  TÜİK yaptığa araştırmaya göre ülkemizde kişi başı kitap okuma süresi 1 dakika gibi güldürücü boyuttadır. Genlerin TV – İnternet gibi alanlarda boş vakitler geçirmeye alışarak kitap okumayı bir külfet gibi görmeleri ve eğitimin ezbere dayalı araştırmaya kapalı tek bir doğrudan oluşması gibi birçok konu gençleri kitaplardan uzaklaştırmaktadır.

TV – İnternetlerde maddi bir çıkar gözetmeden yararlı bilgi ve öğretici programların teşvik edilmesi, okullarda ve aile hayatında kişilere kendi görüşlerini sunmalarında ve tartışmalarına izin verilmesi gibi olaylar kişilerin okuyarak yeni bilgilere ulaşma isteğini artıracağı görüşündeyim.

Ülkemizde ki kitap okuma oranın artması ve gelişen dünyaya ülkemizin de katkı sağlayarak sadece tüketici olarak değil üretici ve geliştirici bir şekilde bizden sonraki nesillere daha ezilmeyen başı dik ve onurlu bir gelecek imkânı sunarız.

Kitap okumak hayattır.

Yararlı bilgiler

www.yararlari.com

 

 

1 Response

  1. İrem dedi ki:

    Kitaplar niçin yararlıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.