Kirazın Yararları

kiraz(2)Genellikle,  Orta Anadolu ve Göller Bölgesi ile İç Ege ve Marmara bölgesinde üretimi yoğunlaştırılan kiraz, lezzetli olmasının yanı sıra sezonluk bir meyvedir.

Muhteşem bir tadı olan kirazın tadı kadar önemli bir diğer özelliği ise yararıdır. Kirazın yapısında bulunan tatlı aroması sayesinde pek çok içecekte kullanılmaktadır. Herkes tarafından bilinen ve her cebe hitap eden uygun bütçesiyle herkes tarafından kolayca alınabilir ve tüketilebilir. Kirazın yararları arasında öne çıkan birkaç husus vardır, diyabet riskini düşürerek, kişinin vücudundaki şeker oranını dengeler. Ayrıca, kirazın bir diğer yararı da tüketen insanların yüzlerinin gayet güzel, sağlıklı ve berrak gözükmesidir, kiraz yaşlanmayı geciktirerek, birçok yaşlanma karşıtı kreme göre daha etkilidir.

kiraz-1Yaşlılıkta Kirazın Yararları

Yaşlılığa bağlı olarak beyin hücreleri arasındaki uyum ve sistemli çalışma azalır, bunun sonucunda kişinin zihinsel faaliyetleri yavaşlayarak, birçok beyin problemi görülebilir. Sürekli olarak kiraz tüketen kişilerde, yaşlılığa bağlı olarak oluşan bu durum engellenir, tamamen ortadan kalkmasa bile en azından süreç yavaşlayabilir. Kirazın yararı yüksek oranda “melatonin” içermesinden gelmektedir, bu da kişinin uyku aralığını düzenleyerek, normal koşullarda çevresel faktörlere bağlı kalınarak az miktarda yorgunluk oluşmasına yardımcı olarak, uykuyu düzenli hale getirir. Uyumakta problem yaşayan ve sürekli olarak uykusunu alamayan insanlar, kirazın bu yararını bilerek, kiraz tüketimini arttırır ve rahat bir uyku çekerler. Yaz meyvesi olan kirazın yararı, böbrek ve karaciğerin en iyi dostu olmasıdır şüphesiz. Açıklamak gerekirse; kişinin vücudunda biriken ve rahatsız eden zehirli maddelerin atılması aşamasında böbrek ve karaciğere yardım eder. Kirazın yararları sayesinde, romatizma, gut hastalığı ve eklem kireçlenmesinin önüne geçilir. Bu kadar büyük yararı olan kiraz, insana sakinlik vererek, büyük bir dinginlik kaynağı oluşturur. Sigara dumanının etkilerini azaltan kirazı, hem sigara kullananlar hem de pasif olarak tüketmek zorunda kalan kişiler, günde üç-dört tane almaları önerilir. Grip olan ya da yüksek ateşi bulunan kişiler aspirin yerine kiraz yerse, daha çabuk ve daha etkili sonuçlar alır. Kirazın yararlarının bilincinde olan üretici ve girişimciler, kiraz üreticilerini destekleyerek daha fazla üretim ve tüketim noktasında dengenin sağlanmasında görevlidir.

kiraz-sapi-2Kiraz Sapının Yararları

Kiraz meyvesi olduğu kadar kirazın saplarının da sağlık açısından çok büyük yararı vardır. Kiraz saplarını kaynatmak suretiyle çayını yapmak ve tüketmek birçok rahatsızlığa karşı etkilidir. Kiraz sapları güneşte bekletilerek kurutulduktan sonra içilecek kadar suyun içerisine konulup kaynatılır ve sonrasında 5-6 dakika daha bekletilir ve soğuduktan sonra içilir. Bu şekilde tüketilen kiraz sapı çayı, böbrek hastalıklarına iyi gelir ve karaciğer, böbrek rahatsızlığı bulunan kişiler sabah ve akşam düzenli olarak tüketirlerse kısa bir süre içerisinde bu rahatsızlıktan kurtulurlar. Kirazın hem meyvesi hem de çayı çok yararlıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.