Kefirin Yararları ve Faydalari

healthy breakfast: kefir, cottage cheese and tomato cherry on white background

Yararlari.com

Doğada var olan en etkili ilaçlardan biridir “kefir“…

Güçlü bir antibiyotik olan kefir, çocukluktan itibaren tüketilmeye başlanması lazım olan bir üründür. Tüketimi her geçen gün yaygınlaşan kefir vücudumuza çok yararlıdır. Son dönemlerde gerek sosyal mecranın yardımı gerekse uzmanların tavsiyesi ile insanlara bir alışkanlık haline getirilmiş ve tüketimi yaygınlaştırılmıştır.

Karaciğer ve kalp hastalıklarını önleyen kefir, vücudun direnç kaynağıdır. Yazın tüketildiğinde hararet giderici kışın tüketildiğinde ise hastalıklara karşı koruyucu bir kalkandır. Elbette, annelerin yaptığı kefirin yerini/tadını hiçbir şey tutmaz ancak, güvenilir markalardan satın alınan kefirler, gönül rahatlığıyla sık sık tüketilebilir. Kefirin yararları ise doğal yollardan ortaya çıkması ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmiş olmasıdır.

Kefir

Yararlari.com

Kefirin Sindirim Sistemine Sağladığı Yararları ve Faydaları

Sindirim sistemini kolaylaştıran kefirin yararları, özellikle yemeklerin çok tüketilmesinden dolayı (yemeklerin kaçırıldığı zaman) çokça tüketilmelidir. Örneğin; Ramazan Ayı, bu ayda özellikle insanlar yediklerine, içtiklerine daha fazla hassasiyet göstermeliler, beden belirli bir süre aç kaldığından dolayı, daha sonrasında fütursuzca yemek yemeye abanır, bu da büyük ölçüde mideyi rahatsız eder, bundan ötürü kefir tüketimi bu ayda daha fazla olmalıdır.

Orta yaşlı ve yaşlı insanlarda ortaya çıkan kolesterolün de düşürülmesine yardımcı olur. Gastrit tedavisinde de uzmanların en büyük yardımcısı olan kefir, bağırsak yolunu çok iyi bir şekilde temizler. Safra kesesinde ve böbreklerinde taş/kum bulunan kişilerin vücutlarında bulunan bu maddeleri kefir kullanarak doğal yollardan dökerler/dışarı atarlar. Kefir vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasına ve tansiyonu düzenleyerek, stresin azalmasına yardımcı olur.

kefir-maskesi

Kefirin Cilt Sağlığına Yararları ve Faydaları

Ayrıca kefirin bir başka yararı da yağlı ciltlere, akne oluşumunu engeller. Cilt bakımına özen gösteren insanların da çok iyi bildiği gibi kefir, saçı canlandırır, gürleştirir. Diş eti güçsüz olan kişiler de kefirin yararını dikkate alarak tüketmelidir, diş eti rahatsızlıklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Son birkaç yıldır insanlığın en büyük sorunu haline gelen “uyku problemi” kefir tüketimiyle ortadan kalkmış olur. Kefir ile ilgili reklamlardan da bilindiği üzere kefir, kişilerin uyku düzenini koruyarak daha çabuk ve rahat uyumalarına fırsat tanır.

Düzenli olarak kefir tüketen kişiler, çok çabuk kilo verir, yağ yakımı hızı artar, bundan ötürü kolaylıkla kilo verimi gerçekleşir. Özellikle yaz aylarında ve sıcaktan ötürü daha çok ortaya çıkan “mantar“, kefir kullanımıyla engellenir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.