Kavunun Yararları

kavunnGünümüzün en çok tüketilen meyveleri arasında yer alan kavun, her insanın kolaylıkla alabileceği uygun fiyatlara sahip ve oldukça yararlı bir meyvedir. Her gün manav ve marketlerde rahatlıkla bulabileceğimiz, yaz-kış tüketilebilen bir meyvedir.

Ülkemizde özellikle Doğu-Güneydoğu Bölgesinde daha çok üretilen ve anavatanı orası olan kavun, sarı rengi ve hoş kokusuyla insanları cezbetmeyi başarmaktadır. Tabi ki, her meyve gibi kavunun da birçok yararı vardır, bunları sıralayacak olursak, özellikle cilt bakımı ve mide sorunlarına çözümleriyle sık sık karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde bol miktarda su bulunduran kavun, kalorisi düşük bir meyvedir, çok sade beslenmeyi tercih edenler ve midelerini yormak istemeyen insanların genel tercihleri öğünlerini kavun gibi meyvelerle geçiştirmek, bu sayede hem kilo alımının önüne geçilmesi hedeflenmiş hem de beslenme tam ve eksiksiz olarak tamamlanmış olur.

Ülseri önleyen kavun, mesane de oluşan iltihapların azalmasına yardımcı olur. Çok ciddi rahatsızlıkları bulunan ve sindirim sistemi yavaş olan kişiler de günde en az bir tabak kavun yemeye özen göstermelidir. Olgunlaştıktan sonra yenilmesi tavsiye olunan kavunun vücudu serinlettiği ve kabızlığı giderdiği de bilinmektedir.

kavun-yararlariKavun Kabuğunun Yararları

İyottun ve kromun bulunduğu ender meyvelerin başında gelen kavunun yararları, göğüs ağrısı ve öksürük üzerinedir. Özellikle bayanlarda daha sık görülen göğüs ağrısına ve göğüs kızarıklarına birebir fayda eden kavun kabukları kaliteli bir merhem özelliği gösterir. Ayrıca, insan vücudunda dış etmenlerden dolayı oluşan yanıkların tedavi süreci de kavunla sağlandığı takdirde yararı olacaktır, ağrıyı hafifleten kavun, yanığın iyileşme süresini çabuklaştırarak, yanığın vücut üzerinde olası bir iz bırakma riskini en aza indirir.

kavun-maskesiiKavunun Cilde Yararları

Tarihten beri kadınlar arasında süregelen bir akım vardır, kavunun bir havan yardımıyla ezilip, soğuk sütle karıştırıldıktan sonra cilde sürülmesi…

Evet, bu çok doğru ve etkili bir yöntemdir, kavunun yararının net bir şekilde görüldüğü bu kürü, düzenli olarak cildine uygulayan kişilerin, bir müddet sonra ciltlerinin güzelleştiği görülmüştür. Özellikle bu kür, kuru ve yağsız ciltlerde oldukça yararlıdır.

Özellikle cilt sağlığı konusunda son dönemlerde piyasaya sürülen kavun özlü kremler, özel jeller, şampuanlar, kavuna ne denli ihtiyaç duyulduğunu kanıtlar niteliktedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.