Karabaş Otunun Yararları

Karabaş otu vücudu hem dıştan hem de içten onarmaya yarayan bir ottur. En bilinen yararı saç ve cilt sağlığına olumlu etki yapması olan karabaş otu aynı zamanda ruh ve de sinir sağlığı üzerinde de yapıcı etkiler oluşturur.

karabasOtuCilt bakımı konusunda son derece yararlı olan karabaş otu, cilt problemlerini çözüme kavuşturur. Bu özelliği sayesinde birçok kozmetik ya da cilt bakımı malzemelerinin içeriğinde kullanılmaktadır. Akne sorunu yaşayanlar için son derece ideal bir çözüm olan karabaş otu, cildinizde oluşan şişlik ve kızarıkları onarır. Cilt rahatsızlıkları arasında en bilinen egzama hastalığı konusunda da son derece etkilidir. Kaşıntıları rahatlatan ve yaraları dezenfekte ederek iyileşme sürecini daha da hızlandıran bu ot, aynı zamanda kırışıklıklara da iyi gelerek yaşlanmayı geciktirebilir. Düzenli olarak cildinize birkaç damla karabaş otundan yapılmış yağı damlatarak masaj yaparsanız birçok cilt probleminizin çözüldüğünü görebilirsiniz.

Yanıkların tedavisinde de çok faydalı olduğu bilinen bu ot aynı zamanda hamileliğe ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan çatlakların da giderilmesine yardımcı olur. Cilt sağlığının yanı sıra saçlara da son derece faydalı olan karabaş otu, özellikle saç dökülme problemi yaşayanlar için harika bir çözümdür. Saçlarınızın dökülmesini durdurmasının yanı sıra parlaklık ve yumuşaklık da kazandıran bu ot, kepek sorunlarını da yok eder. Genel olarak saç sağlığını korumasının yanı sıra hızlı uzama da sağlar. Uykuya dalma konusunda sorun yaşayanlar ve uykusuzluk problemi yüzünden hayatına odaklanamayanlar karabaş otunun özelliklerinden faydalanabilir. Karabaş otundan yapılan yapı yastığınıza ya da yakanıza sürdüğünüzde rahatlayarak kolayca uykuya dalabilirsiniz. Bu etkisinin yanı sıra ruh ve sinir rahatsızlıklarına da olumlu yönde etki yapar. İçerisinde bulunan esansiyel yağlar sayesinde sakinleştirir ve sizi daha dingin ve huzurlu bir insan haline getirir. Bu açıdan depresyon ya da anksiyete gibi rahatsızlıklarla uğraşan kişiler için idealdir.

karabasssKronik baş ağrısı çeken ya da migren rahatsızlığına sahip olanlar sürekli olarak ağrı kesici içmek yerine karabaş otundan yararlanabilir. Karabaş otunun ağrıları dindirme etkisi vardır. Karabaş otundan yapılan çayı düzenli olarak içtiğiniz taktirde tüm sindirim sorunlarınız yok olur. Hazımsızlığa iyi gelen bu ot aynı zamanda bağırsak hareketlerini de artırır. Gaz ya da kabızlık gibi rahatsızlıklara sahip olanlar için de iyi bir çözümdür. Strese iyi gelerek huzur vermesiyle bilinen karabaş otu, fiziksel olarak da olumlu etkiler yapar. Strese bağlı olarak gelişen kas ağrılarını yok etme konusunda da yararlıdır. Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran antiseptik özelliği sayesinde yara izlerini de yok eder. Ciltte problemlere sebep olan bakteri ve mikropları yok eder. Karabaş otu güzel kokusu sayesinde doğal parfüm niteliği de taşımaktadır. Yaydığı koku ile huzur ve de rahatlama hissi yaratır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.