Greyfurtun Yararları

greyfurt-yararlariTropikal bir meyve olan greyfurt, son zamanlarda ülkemizde de yaygın olarak tüketilen meyvelerin başında geliyor. Ekşi ve acımtırak bir tada sahip olan greyfurtun birçok yararları vardır, tam bir vitamin ve mineral kaynağı olduğu için greyfurt çokça tercih edilen meyvedir.

Vücut için gerekli olan suyun doğal yollardan temin edilmesinin yanı sıra, doyurucu olmasıyla da merak konusu uyandırmaktadır. Greyfurtun yararları içerisinde bulundurduğu  “A, C, E, K” vitaminlerinden gelmektedir. Hastalıklardan bünyeyi korumak çok etkili bir rol oynayan greyfurtu, sabah kahvaltılarında suyunu sıkarak da tüketmekte yarar vardır.

Yararları ;

 • Özellikle kolon kanserine yakalanma riski bulunan kişilerin bu hastalıkla mücadele etme konusunda destekçisidir.
 • Greyfurtun yararlarından biride en önemli organımız “göz” üzerinedir. “Göz” ün görme yetisini kaybedecek seviyeye gelmesinin önüne geçmek için greyfurt tüketimi arttırılmalıdır.
 • Sürekli masa başında olan ve 24 saatlik zaman diliminin çoğunu çalışarak geçiren insanlar için dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Greyfurtun içeriğinde “şeker” yok denecek kadar az seviyededir. Bu nedenden ötürüdür ki kolesterol hastalığı bulunan ve bundan dolayı meyve yiyemeyen insanlar içinde “seçenek” olarak ortaya çıkmıştır.
 • Greyfurtun yararı, kış aylarında salgın hastalıklar yüzünden ortaya çıkan hastalıkların önüne geçmek maksadıyla kullanılmaktadır.
 • Güne başlarken içilen bir bardak greyfurt suyu hazımsızlığı önleyerek sindirim sistemini hızlandırır ve mideyi rahatlatır.
 • Kardiyovasküler hastalıkların önüne geçmek ve bağışıklık kazanıp güçlenmek için de etkilidir.
 • Greyfurtta mevcut mineraller sayesinde karaciğer rahatsızlığından muzdarip olan kişiler kurtulabilirler.
 • Uzmanlar her zaman için bu substropikal narenciye meyvesinin tüketiminin yaygınlaşmasını istemiştir.
 • Cildi tazeliyor ve sivilcelerden koruyor.
 • Kalp krizlerine karşı vücudu koruyor.

İşte tam da bu nedenlerden greyfurt insanlar arasında daha fazla tutulmalı ve tüketilmelidir. Her ne kadar greyfurt sever insan az olsa da, yararlarının bilincinde olarak sevmeye çalışmak lazım.

NOT : * Kolestrol , antidepresan vb. ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan düzenli olarak Greyfurt Tüketmeye başlamayınız.

Greyfurt-yararlariiDiyet Yaparken Greyfurtun Yararları

Zengin “lif” içeriğine sahip olan greyfurtun yararlarından biri ise diyet yapmak isteyen kişiler de gözlenmektedir. Diyet yapan kişilerin çok iyi bildiği bir şey, o da “greyfurtun çok başarılı bir yağ yakıcı olduğu gerçeğidir”. Diğer tropikal meyveler gibi yağ yakım hızını arttıran greyfurt, doyurucu bir meyvedir. Protein açısından da güçlü olan greyfurtun içeriğinde “şeker” yok denecek kadar az seviyededir. Kalori açısından çok az bir yere sahiptir. Greyfurt tok tutma, yağ yakma ve az kaloriye sahip olmasından dolayı diyet yapan kişilerin tercih ettiği meyvedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.