Eriğin Yararları

Kuşkusuz; ilkbahar ve yaz aylarında sıkça tüketilen meyvelerin başında “erik” gelmektedir. Erik sevmeyen insan neredeyse “yok” gibidir. Bunun sebebi ise; eriğin ekşi bir meyve olması ve yiyenin ağzında mayhoş bir tat bırakmasıdır.

yesil_erigin_yarariDünya üzerinde 2000’ den fazla, farklı türde ve renkte erik çeşidi bulunmaktadır. Erik yararları arasında sayılan ve yapısında bulunan antioksidan sayesinde vücudun direncini arttırarak, kişilerin kolay kolay hasta olmasını engelleyen lifler bulunmaktadır. Güçlü bir “C” vitamini kaynağı olan eriğin yararı, hastalıklara karşı oluşturduğu kalkandır, düzenli bir şekilde erik tüketen kişilere bakıldığı zaman, nadiren hasta oldukları görülmektedir.

Erik ve Diyet

Eriğin yararları saymakla bitmez ve özellikle diyet yapan kişiler üzerinde birçok yararı vardır. Düşük kalorili olmasından ötürü, birçok kişinin diyet listesinin olmazsa olmazıdır. Besin değeri bakımından oldukça zengin olan eriğin tüketimi genellikle tuzla yapılmaktadır. Eriği tuzlayarak seven bir kitlenin mevcut olduğu günümüzde, birçok doktor bunun yanlış olduğunu belirtmiş ve eriği tuzlayarak yemenin vücutta “ödem” oluşturacağını ifade etmiştir. Eriğin yararını görmek isteyen insanlara tavsiye olunur ki; erik, hiçbir şekilde tuzla temas ettirilmemeli ve eriğin yararını görmek için bu meyve bol suyla yıkanmalıdır. Diğer erik çeşitlerine nazaran fiyatı biraz daha pahalı olan “yeşil eriğin” yararları da gerçekten yadsınamaz. Hâlihazırda erik mevsiminin de yaklaşıyor olmasından mütevellit yeşil eriğin yararlarını saymazsam olmaz.

Yeşil erik;  insanların “ gaz problemi” yaşamalarının önüne geçerek, kabız olmalarını engeller. Vücudun bağışıklığını arttırarak daha dirayetli olmasına imkân sağlar. Yeşil eriği düzenli olarak tüketen kişiler de de görüldüğü üzere, bu kişilerin dişleri gayet sağlıklıdır, bunun nedeni ise, düzenli olarak tüketilen erik, diş etlerini güçlendirerek diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında etki gösterir. Eriğin yararları hakkında derlemiş olduğum bilgilerden bazıları da şunlardır; demir ve sodyum yönünden zengin olan erikte; insanların göz ve cilt sağlıklarını olumlu etkileyecek lifler bulunmaktadır. İş yerinde ve normal hayatlarında çok asabi olan kişiler, eriğin yararlarının bilincinde olarak; “A ve K” vitaminini bünyesinde barındıran bu meyveyi sıklıkla tüketmektedir ve bir müddet sonra daha az sinirlendiklerini görmektedirler. Ayrıca çok fazla “lif” barındıran eriğin sindirim sistemi üzerinde yararları da tartışmasız ortadadır.

Yaşlılıkta Erik Tüketiminin Önemi

Yeşil-erikTürkiye’ de tanınan ve insanlar arasında yaygın olarak tüketilen eriklerin başında ise; papaz eriği, can eriği, mürdüm eriği gelmektedir. Sinir sistemini güçlendiren eriğin yararlarından bir diğeri de; göz sağlığını da korumasıdır. Bu nedenle birçok tıpçı yaşlıların erik yemesini tavsiye etmektedir. Ayrıca menopoz döneminde ki bayanların da yoğun bir şekilde kullanmaları tavsiye olunmaktadır, bunun sebebi ise erik, östrojen hormonunu büyük ölçüde dengelediği için vücuda en yararlı olan besinin bu olduğu kanısına varılmasıdır. Son olarak; diyabet hastaları da eriğin yararlarını görmekte ve hiçbir zaman tüketmekten çekinmedikleri eriğin, suyunu çıkartarak da tüketmelerinin mümkün olduğunu da bilmektedirler. Ayrıca kurutularak, reçel yapımında kullanılan erik, yaz-kış denmeden yenilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.