Elmanın Yararları

En popüler meyvelerden biri olan ve hemen herkesin severek yediği elma, yalnızca tatlı ve güzel kokulu bir meyve değil, aynı zamanda içeriğinde birçok vitamin, mineral ve antioksidan barındırıyor. Mucize besinler kategorisinde yer alacak kadar yararlı olan ve evlerden eksik edilmemesi gereken elmanın yararları saymakla bitmiyor.

elma-yararlariElmanın en büyük yararlarından biri beyin ve sinir sistemi üzerinde etkili olması. Hayatımız boyunca sinir sistemimiz birçok toksine maruz kalır. Vücuda giren bu toksinler baş ağrısı, unutkanlık gibi bilişsel rahatsızlıklara sebebiyet verir. Ve elma hücre yapısını koruyarak hücre hasarını en aza indirir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre düzenli olarak elma tükettiğiniz takdirde Alzheimer ya da Parkinson gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltmış olursunuz.

Birçok kişinin bildiği gibi elma kan şekerini düzenleyici etki yapar. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde şekeri düzenler. Vücuda gıdalarla giren karbonhidratların sindirimini yavaşlatır ve bu da kan şekerinin yemek sonrası birden bire yükselmesini önler. Araştırmalara göre elma tüketimi tip 2 diyabet hastalığı riskini de büyük ölçüde azaltıyor.

Elma aynı zamanda damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı, hipertansiyon gibi kalp ve damar hastalıklarına karşı da etkili olduğu biliniyor. Hem sindirimi düzenleyici lifler içermesi hem de antioksidan bakımından zengin oluşu günde 1 defa elma yendiğinde damar hastalıkları için olumlu etkiler yapıyor.

Elmanın-Yararlari-NelerdirYine içeriğinde bulunan besin lifi sayesinde kansere karşı da etkili olduğu kanıtlanan elma, kolon, gırtlak, mide ve akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Kanseri önleme konusunda en etkili meyvelerden biri olduğu kanıtlanan elmayı düzenli tüketerek bu hastalığa yakalanma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Yapılan araştırmalarla birlikte elmayı düzenli olarak tüketen kişilerde astıma yakalanma olasılığı da oldukça az. Aynı zamanda hamile kadınlar düzenli bir şekilde elma tükettiğinde doğacak çocuğunun da ileriki yaşamında astıma yakalanma olasılığını %50 gibi bir oranda azalttığı da araştırmacılar tarafından tespit edilen bir bulgu.

Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkan kemik zayıflığı, kemik erimesi ya da kolay kırılması gibi sorunlara karşı da elma son derece etkili.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.