Dondurmanın Yararları

dondurmaYararlariYaz aylarının vazgeçilmezi ve hemen hemen her insanın severek tükettiği bir besindir “dondurma”…

Meyveli, çikolatalı fark etmez her dondurma çeşidi sıklıkla tüketilmektedir. Dondurmanın sayısız birçok yararı vardır. Vitamin ve mineral kaynağı olan dondurma, iyi bir hararet gidericidir. Ayrıca, enerji vericidir. Dondurma tüketen kişiler daha aktif bir şekilde işlerini halleder. Besleyici özelliğinin yanı sıra beyin işlevini düzenler. Dondurmanın bir başka yararı ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Dondurma insanlara çok fazla mutluluk vermektedir. Strese karşı birebirdir, dondurma bir miktar kalori, karbonhidrat ve yağ içerir. Ne kadar çok tüketilirse o kadar çok kalori alımına yardımcı olur. Dondurma alırken sağlıklı ve hijyene uygun olması gerekmektedir. Bu hijyen konusuna çok fazla dikkat edilmelidir. İzinsiz ve son kullanma tarihi geçmiş ürün olmaması gerekiyor. Ayrıca, dondurma kemik gelişimine de yararlıdır. Gebelik dönemindeki bayanlar da dondurma tüketimine dikkat etmelidir. Hamile olan bayanlar, sürekli iştahsızlık, mide bulantısı yaşıyor ve hiçbir şey yemeyip içemiyor ama dondurmayı gönül rahatlığıyla ölçüsünde tüketebilir.

dondurma-yararlariDondurmanın İçerisinde Bulunan Vitaminler

İçerisinde “A, B6, B12, C, D, E” vitamini bulunduran dondurma tam bir vitamin deposudur. Bilindiği üzere “K” vitamini kan akışını düzenleyerek herhangi bir pıhtı oluşumunun önüne geçer. Çok başarılı bir “antioksidandır”. Kalsiyum deposu olan dondurmanın yararları kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olmasıdır.

Birçok kitle iletişim aracı ve insanların yanlış bildiği bir algı var o da “dondurma kilo aldırıyor”. Bu düşünce yerine göre doğru yerine göre yanlıştır. Doğal süt ve malzeme kullanılarak yapılan dondurmalar kilo verdirir, tokluk hissi kazandırdığı için insanların yemek yeme güdüsünü yok eder ancak yapay maddeler kullanılarak yapılan dondurmalar kilo aldırır, zaten öyle dondurmaların satısı çok fazla yapılmamaktadır. Dondurmanın yararı, sindirim sistemini düzenleyerek yağ yakım hızını arttırmaktadır.

Dondurmanın yararlarını görmek amacıyla gerçek sütten dondurma tercih edilmektedir. Diyabet hastası olan kişiler, çok istemelerine rağmen dondurma tüketmeleri yasaktır. Ancak bugünlerde piyasaya sürülen yeni dondurma çeşitleri diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerin yüzünü güldürmektedir. Diyabet hastalarına özel olarak üretile dondurmaların içerisinde çok fazla şeker bulunmamaktadır, bu yüzden gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Yaz- kış tüketilmek istenen ve herkesin ortak beğenisini almış olan dondurma, hem zevkli, hem doyurucu hem de çok yararlıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.