Damla Sakızının Faydaları ve Yararları

damlaSakizzYararlariSadece ülkemizde yetişen gizli mucize “damla sakız”…

Çok şifalı bir bitki olan damla sakız, dünyanın hiçbir yerinde ülkemizdeki kadar yaygın ve faal olarak yetişmemektedir. Damla sakızının ana vatanı Türkiye’dir. Özellikle kış aylarında sürekli grip olanlar ve nefes problemi yaşayan insanlar damla sakızından yararlanmaktadır. Türk kahvesinin yanında ikram edilen ve Osmanlı’dan bugüne gelen damla sakızı, sert bir yapıya sahiptir. Yapısı itibariyle zor çözülen damla sakızı dişler üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Çiğnerken çenesi bile çıkabilen insanlara şahit olmak mümkündür, bu yüzden damla sakızının sertliğini almak maksadıyla çeşitli uygulamalardan geçirilmelidir. Ayrıca, mide rahatsızlığı bulunan kişiler de devamlı olarak damla sakız çiğnerse bir müddet sonra bu ağrıların/rahatsızlıkların şiddetinin azalmasına yardımcı olur. Özellikle hazımsızlık problemi yaşayan kişiler, damla sakızını çok sık çiğnerler. Damla sakızı çok sert bir yapıya sahiptir, doğal olarak çabuk çürümez, suya bırakıldığında üzerindeki bakteri/mikroplar alınmış olur. Damla sakızının faydaları, sinir sistemi üzerindedir, sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Gerek damla sakızı konusunda yeterli bilgileri olmayan gerekse bu konunun müdavimi olmayan insanlar, damla sakızına karşı bir ön yargıyla yaklaşmaktadır. Ancak damla sakızı gerçekten çok etkili bir ilaç, mucizedir. Doğada var olan bitkilerden elde edilmiş ve hayatımızın her anında yanımızda olan bir besindir.

030c7ba7fb33ae48889d27eb193188c8

Damla Sakızının Cinselliğe Faydaları ve Yararları

İnsan sağlığı için de oldukça yarayışlı olan damla sakız, alternatif tıp ile ilgilenen insanların çok fazla ilgilendiği bir bitkidir. Son zamanlarda bayanların problemleri arasında yer alan ve küresel bir sorun olarak nitelendirilen “kısırlığa” en büyük çare damla sakızıdır. Her ebeveynin ortak hayalidir, anne baba olmak iyi bir evlat sahibi olmak. İşte damla sakızı tüketimiyle bu mümkündür. Göğüs rahatsızlıkları için faydalı olan damla sakızı, özellikle hamilelik ve regl dönemlerindeki bayanların en önemli yardımcılarıdır, damla sakızını su ile tüketmek önemli ölçüde göğüs rahatsızlıklarının hafiflemesini sağlamaktadır.

damla-sakizi

Damla Sakızının Ağız Sağlığına faydaları ve Yararları

Tatlılarımızın ve muhallebilerimizin vazgeçilmezi olan damla sakızı, diş problemi yaşayan kişilerin en büyük yardımcısıdır. Damla sakızının bir diğer faydası ise nefes açması ve astıma iyi geliyor olmasıdır. Özellikle sporcular ve diyet yapanların ihtiyaç duyduğu damla sakızı, koşu esnasında bunalan kişinin rahatlıkla nefes almasını sağlar ve daha uzun spor yapmasına olanak sağlar. Damla sakızının faydaları, rahatlık vermesidir. Damla sakızını tüketen insanlar, hayata daha pozitif bir enerjiyle bakarak daha rahat ve huzurlu olurlar. Damla sakızı çiğnemek dişlerin güçlenmesine ve mide rahatsızlıklarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Damla sakızı dişlerin beyazlaması için kullanılmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.