Çörek Otunun Yararları

Genellikle hamur işlerinde kullanılan çörek otu, birçok ülkede bitkisel tedavi amacı için kullanılmaktadır. İçeriğinde birçok vitamini barındıran çörek otu, sağlık için son derece yararlıdır. İşte evinizden eksik etmemeniz gerek çörek otunun yararları.

Çörek otu, içerisinde bol miktarda bitkisel yağ, protein, omega-6, omega-3, A, B, B12 ve de kalsiyum içerdiğinden birçok hastalığa iyi gelmektedir. Solunum güçlüğü çeken insanların bolca tüketmesi gereken çörek otu aynı zamanda vücutta depolanan bakteri ya da virüslerin yok olmasını sağlar. Kansere karşı da önleyici olduğu kanıtlanan çörek otu kan şekerini de düzenlediğinden belli bir yaşın üstündeki kişilerin tüketmesi gereken bir besindir. Uykuya dalmakta zorluk çekenler de çörek otundan faydalanabilir. Stresi en aza indirmesinin yanı sıra var olan yorgunluğu ve bitkinliği yok eder. Yenilen ağır yemekleri sindirmeniz kolaylaştırır. Vücudu toksinlerden arındırarak zindelik sağlar. Balgam söktürdüğü ve safrayı temizlediği de bilinen çörek otu aynı zamanda yaraların hızlı iyileşmesini sağlar be de vücutta oluşan iltihabın yok olmasına yardımcı olur. Mevsim geçişlerinde yaşanılan alerjinin oluşumunu önleyerek daha sağlıklı bir hale getirir. Hormonları da dengelediğinden regl döneminizi düzenler. Vücuttaki ölü hücreleri de temizler. Bununla birlikte depresyon ve de anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlanan çörek otunu tüketmek için hastalanmayı beklemek gerekmez. Özellikle kış döneminde düşen bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız bolca çörek otu tüketmenizde fayda var. Aynı zamanda mikrop kapma olasılığı yüksek olan kış mevsiminde, hastalığa davetiye veren mikropların vücudunuzdan atılmasını sağlar. Bakterileri karşı savaştığı bilinen çörek otunu, grip ya da nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için beslenme düzeninize katmalısınız. Eğer grip ya da nezle hastalığına yakalandıysanız daha hızlı atlatmak için de tüketebillirsiniz. Düzenli olarak çörek otu tükettiğiniz taktirde her türlü hastalığa karşı direnciniz artacaktır. Nefes darlığına çok iyi geldiği bilinen çörek otu astım hastaları için de önem taşıyan bir besindir. Sinüzit ya da bronşit gibi hastalıkların da tetiklediği üst solunum yollarına çörek otu çok iyi gelerek açılmasını sağlar. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği için özelikle rahim, prostat gibi kanser türlerine yakalananlar için ideal bir besindir. İçeriğinde bulunan sayısız vitamin sayesinde şeker hastaları için de bir deva niteliği taşır. Yüksek şeker oranını dengeler. Kan şekerini de düzene soktuğu bilinen çörek otu, mide rahatsızlıkları arasında bulunan refli, ülser ya da gastrist gibi hastalıkları tedavi edici etki yapar. Toksinlerden arındırma etkisi sayesinde karaciğer yağlanmasını engeller ve kalp ya da damar rahatsızlıklarında damarları açma özelliği sayesinde olumlu etkiye sahiptir. Tüm bu rahatsızlıkların yanı sıra diş eti iltihapları ya da diş ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının düzenli bir şekilde tüketmesi gereken çörek otu aynı zamanda saçların beyazlamasını da önler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.