Çileğin Yararları

Strawberry

Hiç kimsenin kolay kolay “hayır” diyemediği ender meyvelerden biridir çilek…

Haklı bir popülariteye sahip olan çilek günümüzde Türk ve Dünya ülkeleri arasında çokça tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte çileğin yararlarını daha çok duyar olduk. Oldukça yararlı bir besin olan çilek, içerisinde bol miktarda demir ve fosfor bulundurmaktadır. Tartışmasız, çileğin yararlarını bilmeyen yoktur, ünü sınırları aşmış olan bu meyve, vücuda kuvet vermesinin yanında iyi bir kolesterol düşürücüdür. Bundan dolayı, genellikle orta yaşlı ve yaşlı kesimin çileğe olan rağbeti daha çok artmıştır. Çilek, bir ihtiyaçtır, vücudun fiziksel ve kimyasal yönden eksiklerini tamamlar, ihtiyaçlarını giderir.

cilekDüzenli Çilek Tüketmenin Yararları

Düzenli olarak  çilek tüketen kişilerin psikolojik açıdan daha sağlam ve her daim güler yüzlü olduğu aşikar bir gerçektir. Meyve seven-sevmeyen her insan mutlaka çilek tüketmektedir, çileğin yararlarını anlatmak ve toplum bilinci uyandırmak isteyen birçok girişimci türlü türlü reklamlar yapmış, broşürler hazırlatmış, “çilek” hakkında bilinmeyen gerçekleri dile getirmiştir. İyi bir antioksidan kaynağı olan çileği  tüm bayanlar hayatlarının merkezine almıştır. Bunun sebebi ise, çileğin cildi güzelleştirmede gösterdiği muazzam performanstır. Çilek, vücudu toksinlerden arındırarak, ciltte istenmeyen yağ bezelerinin, aknelerin ve yaraların yok olmasına yardımcı olur. Çileğin bir diğer yararı ise, düzenli olarak tüketildildiğinde insanlarda; sinir, stres oranını düşürmesi olarak tanımlanır, çilek tüketimine dikkat eden kişilerin inanılmaz bir sakinliğe ve huzura sahip oldukları görülür. Çileğin yararları arasında, sindirim sistemini düzenli çalıştırması ve iyi bir idrar sökücü olması da sayılabilir. Çocukluk ve gençlik dönemindeki çocukların çilek tüketimine dikkat etmek gerekir ve hiçbir şekilde çilek tüketimi ihmal edilmemelidir, çünkü çilek büyüme çağındaki çocuklar için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır.

Çileğin diş temizlemedeki mahareti ortadadır, günde bir adet çilek kullanılarak diş temizlemek ve dişin ihtiyaç duyduğu fosforu ve demiri kazandırmak mümkündür. Özellikle grip döneminde tüketilen çileğin yararı, ateş düşürmede ve gripin etkilerini azaltmada görülür. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan çileğin yararlarının saymakla bitmeyeceğini dile getiren uzmanlar; kokusu, rengi ve tadı ile büyüleyen bu meyvenin iyi bir magnezyum ve fosfor kaynağı olduğunu dile getirmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.