Bilgisayarın Yararları

Bilgisayar,

İlk bulunduğunda bir oda büklüğünde, oldukça fazla enerji harcamakta ve sadece matematiksel işlemler yapılabilmekteydi.  Oysaki 21.yy dan sonra devrelerin küçültmesi Intel’in ilk 4004 işlemciyi bulmasından sonra hızla ilerleyerek, günümüzde kol saatine sığacak boyutlara gelmiştir.

Bilgisayarın bu gelişimi ile insanlarda teknolojiden olumlu şekilde yararlanmaya başlamışlardır. Gelişen teknoloji ile bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Mantıksal veri almak ve işlerimizle ilgili detaylı ve güvenilir bilgiye oluşma ve verimli çalışma gibi birçok konuda bilgisayarlardan yararlanmaktayız.

Bilgisayar 1_thumbBilgisayarın Yararları;

*Bilgisayar mantıksal bir operatör olarak girdiğimiz birçok verinin detaylı analizini yaparak doğru sonuçlar vermektedir.

*Bilgisayarlar bilgi paylaşımını ve bilgiye ulaşmayı hızlandırmaktadır.

*Görüntülü konuşma ve yazışma gibi özellikleri ile mesafeleri ortadan kaldırmakmış ve her an istediğiniz biriyle görüşme fırsatı sunmuştur.

*Bilgisayar programcılığı, grafik tasarım, bilgisayar mühendisi vb. iş kollarının oluşmasını sağlamıştır.

*Bilgi birikiminizi geliştirmenize yardımcı olur. Doğru bilgiye ulaşma ve çeşitli bilgi edinme imkânı sağlamaktadır.

*İşyerlerinin daha çok kişiye daha kolay ve daha az maliyet ile ulaşma ve ürünlerini tanıtma imkânı sağlar.

*İnsanların oturdukları yerden sosyalleşme imkânı sağalar.

*Bilgisayar başında Oyun oynama, Video izleme ve Film izleme vb imkânlar ile oyun salonlarının ve sinemaların eve taşınmasını sağladı.

*Kişilerin tanınmasını, ünlü olmalarını kolaylaştırmaktadır.

Bilgisayarlar artık her yerde kullanılmaya başlaması ile birlikte bilgisayar okuryazarlığı kavramı oluşmuştur.

Bilgisayarın Önemli Parçaları
-Anakart:
Bilgisayarın dahili parçalarının birbirleri arasında ilişkiyi sağlayan, devrelerden oluşan parçasıdır. Bilgisayarın olmazsa olmazlarından biridir.

-İşlemci (CUP): İsminden de anlaşıldığı gibi işlemci bilgisayarda işlemlerin yapılmasının sağlayan parçadır. Bilgisayarın beyni  olarak görev yapar.

-Ram: Bilgisayarda çalışan programların bulunduğu yer ram dir. Bilgisayarda çalıştırdığınız programlar harddiskten açılarak ram de çalışamaya başlar kapattığınızda güncel hali ile diskteki eski verinin üzerine kaydedilir.

Harddisk :  Bilgisayarlarda verilerin saklanmasını ve depolamasını sağlayan araçlardır. Oluşan veriler disklere kaydedilerek saklanır.

-Ekran Kart (VGA): Bilgisayarın görüntüsünü ekrana yansıtmak karttır. Bilgisayarın görüntü kalitesini ekran kartın özelliği belirlemektedir.

NOT:  Bilgisayar alırken veya toplarken dikkat etmeniz gereken önemli nokta belli özelliklerin yüksek olması bilgisayarınızın o özelliğinin tam olarak çalışacağı anlamına gelmez. Önemli olan özelliklerin belirli bir uyum ve standartta olması gerekmektedir.

 

Yararlı bilgiler. . .

www.yararlari.com

You may also like...

2 Responses

  1. Nur dedi ki:

    Ven yararlarını bulamadım

  2. zeliş dedi ki:

    coooooook güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.