Balık Yemenin Yararları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte denizcilik alanında da ilerlemeler olmuş ve insanlar, daha fazla balık tüketme imkânına kavuşmuştur. Yaşadığımız ve nefes aldığımız her yerde balık yemenin yararlı bir besin olduğu üzerinde durulmakta ve her yaştan insan için vazgeçilmez bir besin kaynağı olan balığı herkes ısrarla tavsiye etmektedir.

balik-yemek

Peki, balık yemenin bu kadar övülen yararları nedir?

Balık, içerisinde bulundurduğu yüksek miktardaki “kalsiyum ve fosfor” ile kemiklerin sağlamlaşmasını, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Zaten özellikle çocukların ve yaşlıların daha çok tüketmeleri istenmekte, haftada birkaç kere balık tüketen çocuğun boyu yaşıtlarına oranla daha çok ve çabuk uzamakta, yaşlılarda ise balık tüketimine dikkat etmek, daha sağlam kemiklerin oluşmasına fırsat vermektedir. Yani, yaşlılığa bağlı olarak oluşan kemik erimesinin önüne geçilir. Balıketi; kırmızı ve beyaz ete göre daha düşük kaloriye ve yağa sahiptir. Bu yüzden özellikle zayıflamak isteyen insanlar balığı daha çok hayatlarının merkezine koymalı ve hem “omega3” kaynağı olan hem de aç bırakmadan zayıflamaya yardımcı olan bu besini haftada üç-dört gün yemelidir. Balık, diğer besin türlerine göre daha sağlıklıdır. Balık yemenin yararlarını sıralarken içerisinde “Epa ve Dha” adlı özel asitleri barındırdığını da bilmek gerekir. Epa ve Dha asitleri, özellikle yaşlılarda ve obeziteyle uğraşan insanlarda ortaya çıkan kanın pıhtılaşma olayını sona erdirir, bu sayede atardamar tıkanması önlenmiş olur.  Balık yemenin yararları, kalp krizini azaltır ve özellikle kalp krizi tehlikesi yaşayan kişilerin felç olma oranını düşürür.

İnsan vücudu özellikle kış aylarında daha çok bağışıklığını yitirir ve ihtiyaç duyulan bağışıklığın tekrar kazanılması için balık yemenin yararlarını bilmeli ve özellikle “A, B1, B2 ve D” vitamini yönünden zengin olan bu besini ızgara şeklinde tüketmelidir.

balık-1

Neden ızgara?

Çünkü kızartma işleminden geçen balığın yararları azalır ve yağ içerisinde bulunan kansorojen maddeler yüzünden balığın yararları ortaya çıkmaz. Balık yemenin yararları arasında, gündelik hayatta ister istemez tüm insanlar hareket halindedir, hep bir yerlere yetişmek için koşuştururlar ve günün sonunda büyük bir yorgunluk ve bıkkınlık ortaya çıkar, bedenin ihtiyaç duyduğu güç ve enerjiyi balık yiyerek geri kazanmak mümkündür. Balık yemenin yararları özellikle çocukluk çağında ortaya çıkar ve balık yemek, bedenin rahatlamasını sağlayarak vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi geri kazandırır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.