Balık Yağının Yararları

vitamin_d_beskaret_0Balık yağı, çeşitli balık türlerinden elde edilerek oluşturuluyor. Vücut için gerekli olan balık yağını balık yiyerek vücudunuza alabileceğiniz gibi balık yağı kapsülleri yoluyla da almanız mümkün. Balık yağı içerisinde 1 gram oranında omega 3 yağ asidi bulunuyor. Balık yağı kapsüllerine genellikle yağın bozulma ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla E vitamini eklemesi yapılıyor. Aynı zamanda bazı balık yağı kapsülleri demir, kalsiyum ya da birkaç vitamin de bulundurabiliyor. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan beslenme desteklerinden biri olan balık yağı genellikle yüksek kolesterolü düşürmek amacıyla kullanılır. Damarları korur, kolesterolü dengeler ve böylece kalp krizi ya da inme gibi sorunların oluşma riskini en aza indirir. Ne kadar balık yağına ihtiyacınız olduğunu bir uzman yardımıyla saptamalı ve onun önerdiği biçimde tüketmelisiniz.

Balık yağının yararları arasında ilk sırayı beyin fonksiyonlarına olan yararı alıyor. Dikkat eksikliği, depresyon, psikoz, hiperaktivite, Alzheimer gibi beyinle ilgili rahatsızlıklar için en çok kullanılan desteklerden biri balık yağıdır. Bu beyin rahatsızlıklarının yanı sıra göz kuruluğu, glokom gibi rahatsızlıkların önüne geçmede de balık yağının olumlu etkisi olduğu saptanmıştır.
TimDichVu.Net_1415239777.6512Yüksek tansiyonu olan kişilerde ilaç kullanımı yerine tüketilebilecek en iyi besin balık yağıdır. Doğal yollarla tansiyon kontrolünü sağlamak isteyenler balık yağı desteği alabilirler. Çünkü balık yağında  bol miktarda bulunan omega 3 yağ asidi damar genişlemesini sağlar ve bu da kan basıncının değerlerinin normale dönmesini sağlar. Bu açıdan birçok doktor özellikle kalp ameliyatı sonrası balık yağını besin takviyesi olarak önerir. Kalp hastalıklarıyla ilgili olan yüksek trigliseridi olan kişilerde bu seviyeyi düşürmek için de balık yağı doğru bir seçimdir. Henüz herhangi bir kalp ve damar rahatsızlığına sahip olmayan anca yüksek risk taşıyan kişiler için balık yağı tüketimi son derece önemlidir. Tansiyonu düşürmesinin yanı sıra kalp sağlığı için de olumlu etkileri olduğu saptanan balık yağı, kalp sağlığınızı korumak için mutlaka tüketmeniz gereken besin takviyelerinden biridir. Ciddi kalp rahatsızlığınız varsa ve kalp ilacı kullanıyorsanız balık yağı sizin için herhangi bir etki yapmayacaktır. Balık yağı yalnızca kalp rahatsızlıklarının belirtilerinin hafifletilmesi açısından yararlı olabilir. Bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı olarak gelişen bir eklem rahatsızlığı olan romatoid artit rahatsızlığınız varsa bu ağrıları hafifletmesi için balık yağı desteği fish-oil-supplement1alabilirsiniz. Aynı zamanda adet dönemlerinin şiddetli ağrılarla geçiyorsa da balık yağı kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz. Her adet döneminde ağrı kesici içmek yerine balık yağı kapsülü kullandığınızda çok daha faydası olduğunu görebilirsiniz. 8 ve 12 yaş arası çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve de hiperaktivite bozukluğu gibi sorunlar için de uzmanların yaptıkları çalışmalara göre balık yağı son derece iyi gelmektedir.  Özellikle çok iyi beslenmeyen, iştahsız ve ciddi bir zayıflığı olan çocuklar için de iyi bir gıda takviyesi olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.