Armudun Yararları

icerik_galeri_1323696478Geçmişten bugüne insanların alışveriş listelerinin başında gelen armut, besleyici bir meyve olmasının yanı sıra hastalıklara karşı koruyucu bir kalkandır. “C” vitamini açısından çok zengin olan armut, bu vitaminin büyük çoğunluğunu kabuğunda barındırmaktadır. Armudun yararları arasında sayılabilecek birçok özellik vardır, ancak birkaçını sıralamak gerekirse, iyi bir enerji kaynağı olduğunu ve içerisinde bulunan lifler sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm minerallere kavuşmasını sağlayan bir meyve olduğunu söylemek mümkündür. Menopoz dönemindeki kadınların, sıklıkla armut tüketmelerinde fayda vardır, çünkü menopoz dönemindeki kadınların çoğunda kemik erimesi görülmektedir ve kemik erimesinin önüne geçmek için armudun yararı bilinmektedir. Şüphesiz ki, her mevsim manav ve market raflarını süsleyen ve çokça karşımıza çıkan armut, birçok yararının yanı sıra iştah kabartan suyu ve tadıyla da insanların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Uzmanların ve bilir kişilerin tavsiyesi ise, armudun yararını görmek için kabuğunu soymadan tüketmek.

armutArmut Kabuğunun Yararları

Soyulmadan tüketilen armut, tüm besleyiciliğiyle kişinin hem doymasına hem de tüm mineralleri depolamasına yardımcı olur. Bütün vitamini kabuğunda olduğu için armudun yararını görmek isteyen insanlar da kabuğunu soymadan tüketmeye azami özen göstermelidir. Armudun kabuğunda bulunan ve iyi bir antioksidan dengeleyici olan kabuklar, kaynatılıp tüketildiğinde ise kişinin vücudunda oluşan iltihapların önüne geçilmiş olur. Bol bol lif, vitamin ve mineral içeren armut, neredeyse tüm insanlar tarafından sevilmekte ve bolca tüketilmektedir. Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişmekte olan armut, insanların kolaylıkla bulabileceği bir meyvedir, ayrıca makul fiyatıyla da her insan tarafından rahatlıkla alınabilir. Tam bir şifa kaynağı olan armudun yararları arasında, kolesterolü düşürdüğü ve insülin oranını dengelediğini bilmek mümkündür. Armudun popüler ve herkes tarafından bilinen bir diğer yararı ise, kalp sağlığını korumasıdır. Böbrek fonksiyonlarını düzenleyen ve sindirim sistemine büyük yararı olan armut, kişinin tuvalete gitme sayısını arttırarak, böbreklerinde birikmiş olan kumların dökülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, diğer meyveler gibi, cildi güzelleştirdiği ve birçok kirden arındırdığı da bilinmektedir.
Bu ve bunun gibi birçok artı, insanların manav raflarında ilk olarak armuda yönlenmesine neden olmakta ve çokça tercih edilmektedir. Keza, ülkemizdeki meyve tüketiminin başında armut gelmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.