Arı Sütü Faydaları ve Yararları

Arıların bal dışında pek çok üretimi ve sağlığa faydalı besinleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın tüketim bala ait olmakla birlikte, son zamanlarda bal dışındaki arı ürünlerine de rağbet artmaktadır. Bu durumun temel sebebi yapılan araştırmalar sayesinde bu ürünlerin en az bal kadar faydalı ve işlevsel olduğunun ortaya konulmasıdır.

Sağlığa yararları ve yüksek besin değerleriyle vücut direnci ve bağışıklığa yoğun destek sağlayan arı sütü de bu ürünler arasında yer almaktadır.

Arı sütü; kovandaki hiyerarşik düzenin sahibi kraliçe arının kolonisini devam ettirmek ve özellikle larvaların gelişimini sağlamak için ürettiği özel bir sıvıdır. Arı sütü hücresel gelişime yüksek katkı sağladığından, kısa zamanda hücre tamamlamaları sağlayarak kovan nüfusunun korunmasına hizmet etmektedir.

Arı sütünün insanlar tarafından tüketilmesi ve insanlar üzerindeki etkilerinin keşfine yönelik araştırmalar her geçen gün artmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde arı sütü ile sağlanan iyileştirici ve koruyucu faydalar şunlardır:

 • Kan basıncını kontrol alma özelliği ile kronik hipertansiyon hastalarının tedavi süreçlerine destek olmaktadır.
 • Sinir sistemlerindeki ince motor hücrelerini aktif hale getirerek zihinsel aktivitelerde yüksek konsantrasyon sağlanmasına yardımcı olur.
 • Cilt hastalıkları tedavisinde hücre yenileyici ve çoğaltıcı özelliğinden faydalanılarak çeşitli krem ve karışımlar üretilmektedir.
 • Kilo verme süreçlerinde yardımcı besin olarak tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırarak ekstra kilo kaybı sağlamaktadır.
 • Cinsel performans seviyesini artırır ve üreme yollarındaki iltihaplı yapıları yok eder.
 • Özellikle ince bağırsak hastalıkları ve bağırsak düğümlenmesi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Kolesterol seviyeleri yüksek kişilerde kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterol değerlerini dengelemeye yardımcı olmaktadır.
 • Ağız içi yaralarda ve aftlarda yakıcı etken sağlayarak mikrobun ilerlemesini durdurur.
 • Menopoz kaynaklı çeşitli şikâyetlerin azalmasına yardımcı olarak, sürecin daha rahat atlatılmasını desteklemektedir.

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gerçeklikler arasında arı sütünün kanser hücrelerini küçültücü etkisi de yer almaktadır. Özellikle prostat, rahim içi ve üreme kanallarına yönelik kanser türlerinde tümör ve kanser hücrelerinin küçülmesini sağlamaktadır.

Tedavi süreçlerinde kullanılan ilaçların pek çoğunun üretiminde de arı sütünün sahip olduğu doğal dengenin kimyasal bir kopyası kullanılmaktadır. Tedavi süreçlerine ilham verecek kadar yoğun etkileri olan bu mucizevî besin, düzenli tüketimiyle günlük enerji ihtiyacına da destek vermektedir.

You may also like...

1 Response

 1. Selcan dedi ki:

  Benin için yararlı ve faydalı bir bilgi oldu. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.