Acı Pelin Otunun Yararları

Acı Pelin Otu

1 metre yüksekliğine kadar ulaşan bitki, yol boylarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişir. İki veya çok yıllık otsu bitkidir. Gri – Yeşil renkli olan bitkinin yaprakları, çok acı keskin kokuludur. Yuvarlak top çiçekler ve aşağıya doğru sarkan salkımlar oluştururlar. Tohumlarıyla veya sonbaharda alınan gövde tohumları ile çoğaltılır. Temmuz ve eylül aylarında, çiçekli ve yapraklı üst bölümler kesilir, denetlenerek, gölgelik bir yere asılarak kurutulur. Daha sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Kullanılacağı zaman toz haline getirilir, suda kaynatılır ve balla tatlandırılır.

acı_pelin_otuAcı Pelin Otu Yararları ;

*İştahsızlık sindirim bozuklukları ve safra kesesi rahatsızlıklarına karşı etkisi ile ünlüdür.

*Mide ekşimesine yararlı olup, bağırsak gazlarını giderici etkisi vardır.

*Kan dolaşımının artırarak vücuda zindelik kazandırır.

*Karaciğer tembelliğine ve mide bulantısına iyi gelir.

*Önemli kansızlık ilacıdır.

*Hastalıklardan sonra organizmayı güçlendirerek vücudun hız şekilde toparlanmasını sağlar.

*Ağrılı adet görmeye karşı kullanılır.

*Yüksek ateş ve enfeksiyonlarını iyileştirmede önemli yarar sağlar.

Acı Pelin Otu Nasıl Kullanılır ?

1 Litre sıcak suya, 5- 10 gram arası acı pelin otu konur. Aynı karışım, 20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 – 3 çay bardağı içilir. İştah açması beklendiğinde yemeklerden önce, sindirimi uyarması beklendiğinde ise yemekten sonra 1 bardak pelin otu çayı içilir. Soğutulmadan içilmelidir. Nane ile karıştırıldığında etkisi daha çok artar. Sara hastaları için, 1 bardak kaynar suya, 5 gram pelin otu konulup, demlemeye bırakılır. Balla tatlandırılarak, günde 2 – 3 barda içilir.

Yan Etkileri Nelerdir ? 

Bitkinin çok fazla kullanımı bağımlılık yapar. Bu nedenle uzun dönemli kullanılması sakıncalıdır. Dikkatli kullanılması gerekir. Süt emziren anneler, çok sağlıklı kişileri midesi ve bağırsağı hasta olanlar, böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır.

Acı Pelin Otunu Diğer Adları 

Latince Adı :  Artemisia absinthium

Almanca Adı : Wermut

Halk Arasındaki Adı : Thuyon, absinthi içerikli acı madde, tanen

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.